“Ten kraj jest bardzo piękny. Rozumiem teraz, jak można go kochać.” ( P. Curie )
Aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli przez lata za naszą wolność – a w szczególności pamięć Powstańców Wielkopolskich – 9 listopada w Mirosławiu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Z całą społecznością szkolną uczestniczyli w nich liczni zaproszeni goście: burmistrz  Ujścia -p. Roman Wrotecki, członek zarządu Starostwa  Powiatowego w Pile i dyrektor SP w Ujściu – p. Marek Kamiński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ujściu – p. Cecylia Witczak, wiceprzewodniczący RM w Ujściu – p. Jan Maślak, dyrektor SP w Kruszewie – p. Rafał Wylegała, dyrektor przedszkola w Ujściu- p. Agata Szwak, ks. Paweł Froelich – proboszcz Kruszewa, ks. Bogdan Spychaj – proboszcz Ujścia, sołtys Mirosławia – p. Małgorzata Ignacy, sołtys NWU – p. Alicja Hajt, przedstawiciele OSP w NWU i Mirosławiu oraz KGW obu wsi.
Wspólnie oddaliśmy hołd walczącym o niepodległość Ojczyzny w uroczystej Mszy Św. oraz Apelu Poległych przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Mirosławiu.
Podczas montażu słowno-muzycznego pt. “Inspiruje nas WOLNOŚĆ” przenieśliśmy się w czasy kolejnych zrywów niepodległościowych, zapaliliśmy znicze pamięci, towarzyszyliśmy matce żegnającej syna idącego na wojnę, słuchaliśmy odezwy Piłsudskiego, dowiedzieliśmy się w jaki sposób być patriotą dzisiaj i  z czego możemy być dumni, a dziewczynki z klas młodszych w tańcu z szarfami pokazały piękno Polski.
Dziś, tym mocniej nabierają znaczenia słowa – WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ, OJCZYZNA – o nich nie możemy zapomnieć…