Nasi najmłodsi w NWU:

Przedszkolaki i Mały Miś w świecie wielkiej literatury. W tym roku szkolnym przedszkole w Nowej Wsi Ujskiej zaangażowało się w międzynarodowy projekt edukacyjny Mały Miś w świecie wielkiej literatury. Działania ukierunkowane są na rozwijanie czytelnictwa i podnoszenie kompetencji umysłowych dzieci we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. W przedszkolu powstał specjalny kącik biblioteczny, w którym zamieszkał Miś. Zrealizowaliśmy 2 moduły projektu- Czytamy z Małym Misiem ( w przedszkolu i w domu) oraz Opowiem Wam o Polsce. Słuchaliśmy legend polskich, które czytały nam Panie: Magda, Roksana i Dorota. Stworzyliśmy kącik patriotyczny, obchodziliśmy Święto Niepodległości, braliśmy udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Polsce, wykonaliśmy kotyliony. Stworzyliśmy grę planszową „O przygodach Lecha”. Poznaliśmy folklor góralski, krakowski, wielkopolski. Tańczyliśmy zbójnickiego, krakowiaka, polkę warszawską i szewca. Wykonaliśmy różnymi technikami prace plastyczne – smoka wawelskiego, koziołki, syrenkę, Janosika i godło Polski. Bardzo dobrze bawimy się z Małym Misiem i czekamy na kolejne moduły- zmisiowaliśmy.

W ramach projektu – Internetowy Teatr dla szkół realizowanego po raz kolejny u nas, najmłodsi, bo przedszkolacy z Nowej Wsi Ujskiej, uczestniczyli w widowisku pt. “Tymoteusz wśród ptaków”. Ta piękna opowieść o miłości i odpowiedzialności małego misia za kogoś jeszcze mniejszego od siebie została wystawiona przez Lubuski Teatr w Zielonej Górze. Pani Madzia zadbała o prawdziwie teatralną atmosferę: były bilety na spektakl, rzędy krzeseł, no i…kurtyna! Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i uważnie oglądały historyjkę do samego końca. Podsumowaniem spotkania ze sztuką były wykonane przez przedszkolaków prace plastyczne.

Klasy starsze w NWU:

#SzkołaPamiętaakcja Ministerstwa Edukacji i Nauki – pokazujemy, że pamiętamy. Koniec października to szczególny czas, w którym wyjątkowo dbamy o groby i pamięć o tych, którzy odeszli. W związku z tym przedszkolacy z Nowej Wsi Ujskiej oraz uczniowie kl.1-3 uporządkowali symboliczne pomniki Powstańców Wielkopolskich na obu cmentarzach. Uczcili ich poświęcenie, zapalając znicze i stawiając kwiaty. To nasze lokalne miejsca pamięci. Chętnie poznajemy i przypominamy sobie związaną z nimi historię naszej małej ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości to święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia w dniu 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Najpierw wzięliśmy udział w Mszy świętej, a potem w apelu przy pomniku czterech powstańców wielkopolskich.
Uczniowie podczas inscenizacji, zorganizowanej na sali wiejskiej w Mirosławiu, przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej, nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Przy użyciu prostych środków wyrazu udało się skupić uwagę oglądających. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn a podniosłą atmosferę dopełniały śpiewane przez uczniów pieśni takie jak: ,,Wojenko, wojenko”, ,,Jedenasty listopada”, ,,Myślimy o Polsce”, ,,Pierwsza Brygada” czy ,,Jest taki kraj”.
Ogromną radość, całej społeczności szkolnej, sprawili przybyli na uroczystość goście, m.in. Pan Adam Szejfeld- senator RP, Ksiądz Kanonik Robert Różański, Pani Cecylia Witczak- Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Ujście, Pani Jolanta Kin-Zdzierela – radna Rady Miejskiej w Ujściu, Pani Alicja Hajt- sołtys Nowej Wsi Ujskiej, Pani Małgorzata Ignacy- sołtys Mirosławia, czy Pani Małgorzata Jessa- Przewodnicząca Rady Rodziców.
Po części oficjalnej, zakończyliśmy ten dzień miłym akcentem, ponieważ obecny na uroczystości Pan senator Adam Szejnfeld wręczył wyróżnienie uczniowi kl. V – Sebastianowi Wróblowi, który wziął udział w Konkursie ,,List do Taty” organizowanym przez Senat RP. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi i pozostałym uczniom, którzy podjęli wyzwanie i napisali wzruszające listy do swoich ojców.

11 listopada także nasi uczniowie, upamiętniając Narodowe Święto Niepodległości, wzięli udział w XXI Biegu Niepodległości”, który odbył się w Czarnkowie i zajęli w nim następujące miejsca:
Oskar Łabicki – II miejsce (chłopcy rocznik 2009/2010),
Kryspin Łojko – II miejsce (chłopcy rocznik 2007/2008)
Oliwier Fąferek – V miejsce (chłopcy rocznik 2007/2008)
Kacper Rajek – V miejsce (chłopcy rocznik 2009/2010).
Ponadto szkołę reprezentował również Sebastian Zieliński. Serdecznie gratulujemy wszystkim!!!

Medal dla chłopców w tenisie stołowym! 20 listopada 2021r. w Pile w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się mistrzostwa szkół podstawowych powiatu pilskiego w drużynowym tenisie stołowym. Nasi uczniowie spisali się na medal, bo zajęli III miejsce i zdobyli brąz! Szkołę reprezentowali uczniowie: Kacper Łabicki, Jan Pawłowski i Mariusz Stawny, przygotowani przez p. Jakuba Rajewicza. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

28 października braliśmy udział u pierwszym dla nas szkoleniu online szycia Emotkowych Pożeraczy Smutków prowadzonym przez p. Martę Florkiewicz-Borkowską. Uczyliśmy się różnych ściegów, trenowaliśmy na wacikach, aby podczas kolejnego spotkania szyć już “na poważnie”! Stworzyliśmy też szkolną gazetkę poświęconą temu ogólnopolskiemu projektowi z naszymi wizytówkami.#SZYJEMYDOBRO Potem ruszyliśmy – najpierw drobnym ściegiem fastrygowym! Emotki zostały wybrane i umocowane na poduszkach. Kolejno zszywaliśmy 2 części Pożeracza Smutku. Jakże to nas relaksuje…, a czas płynie przy tym za szybko ! I już prawie osiągnęliśmy nasz emotkowy cel. Mamy wśród nas mistrzów szycia ręcznego i nie są to wcale dziewczęta. Już za chwilę nasze #emotkowepożeraczesmutku trafią we właściwe ręce, a mianowicie do maluchów z Domu Samotnej Matki w Pile.

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Tego dnia w szczególności warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra. Wszyscy uczniowie z klas 5-8 wraz z wychowawcami włączyli się do zaplanowanej akcji SU o nazwie “Niewidzialna ręka” i przygotowali drobne niespodzianki dla osób ze swojej klasy, których imiona wylosowali wcześniej. Samorząd Uczniowski obdarował całą społeczność szkolną drobnymi słodkościami oraz słowami życzliwości, a uczniowie klas 1-3 mieli możliwość przesłania anonimowych pozdrowień poprzez przygotowaną na ten dzień pocztę. Staraliśmy się być dla siebie bardziej życzliwi niż zwykle. Atmosferę podkreślały także niespodzianki na korytarzu szkolnym w postaci plakatów oraz karteczek, które można było podarować komuś dla nas wyjątkowemu.

Jednym z działań podjętych w ramach projektu “BohaterOn w Twojej Szkole” było wypełnienie przez uczniów kl. 5-8 Tajnej Misji. Polegała ona na odnalezieniu gazetki powstańczej- materiału źródłowego- na podstawie którego uczniowie w “oddziałach” rozwiązywali krzyżówki. Pomocne były również materiały muzyczne tj. piosenki powstańcze (“Pałacyk Michla”, “Warszawskie dzieci”). Rozszyfrowanie wszystkich haseł dawało informację – “Tajną Wiadomość”, którą uczniowie mieli przesłać swojemu nauczycielowi historii. Przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla odbiorców formie jest bowiem jednym z założeń kampanii BohaterOn- włącz historię. Uczniowie niezwykle aktywnie weszli w swoje role. Prześcigali się w odgadywaniu i wyszukiwaniu informacji, współpracowali- dzieląc się zadaniami. Zaangażowanie wszystkich zespołów klasowych oznacza ich ogromne zainteresowanie tematem Powstania Warszawskiego.

Dodatkowo w klasie V uczniowie wysłuchali słuchowiska “Mały” roznosiciel nadziei, poznając przy tym historię przyjaźni chłopca i dzielnej łączniczki – Jaskółki. Z ogromną uwagą i zaciekawieniem śledzili losy głównych bohaterów, które udowadniały, że w tak trudnych czasach nawet najmłodsi potrafili działać na rzecz innych, roznosząc im listy pełne nadziei. Klasa V pracowała w grupach, porządkując na osi czasu zdarzenia oraz tworząc własną definicję osoby, którą można uznać za bohatera.

Natomiast uczniowie klasy VII znaleźli się w pokoju zagadek zatytułowanym “W okupowanej Warszawie”. Historia chłopców z “Kamieni na szaniec” A.Kamińskiego stała się tłem dla wielu zadań, których rozwiązanie doprowadziło nas do wyzwolonej Warszawy. Tworzone były też murale – “Pamiętamy o powstaniu”, natomiast klasa 8 wykorzystała formę notatki graficznej (również z wykorzystaniem Canvy) do stworzenia plakatów dotyczących 77.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Klasy młodsze (I – III) poznały historię Powstania Warszawskiego poprzez spektakl teatralny zatytułowany ” Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Definiowały pojecia: wojna, powstanie, pokój, bohater patriota. Zastanawiały się nad tym, w jaki sposób można być patriotą podczas wojny, a jak można kochać Ojczyznę w czasach pokoju. Pracowały w grupach, wykonując plakaty -” Jestem patriotą, kocham moją Ojczyznę”. Klasa czwarta oglądała film poświęcony Szarym Szeregom – Zawiszakom i wykonała notatkę graficzną.

Nasi najmłodsi i kl. 1-4 w Mirosławiu:

Realizując projekt “Kolorowa jesień”, stworzyliśmy przegląd wierszy o jesieni dla uczniów klas 1-3. Na początku spotkania uczniowie obejrzeli film, który wprowadził nas w temat. Uczestnicy samodzielnie wybrali utwór literacki, stroje i ciekawe rekwizyty, które uatrakcyjniły występy. Uczniowie otrzymali dyplomy- niech to będzie zachętą do udziału w przyszłych konkursach.

“Nasze rodzinne korzenie” tak brzmiał temat zajęć, które realizowaliśmy w klasie 3. W ramach tej lekcji uczniowie przygotowali pracę plastyczną “Moje drzewo genealogiczne”. Celem tego zadania było zachęcenie dzieci do poznania przeszłości swoich przodków, dziejów i losów rodziny. Technika prac była dowolna, a wszystkie odznaczały się pomysłowością i oryginalnością. Ponieważ wykonanie drzewa genealogicznego to praca rodzinna, dzieci współpracowały z rodzicami i dziadkami, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest piątego listopada. Z okazji tego dnia uczestnicy kółka językowego zaprezentowali się w wyjątkowych strojach, poznając swoje angielskie nazwy.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. O tym przypomnieli sobie dzisiaj także uczniowie klas 1-2 oraz oddziału przedszkolnego w Mirosławiu, zagłębiając się w bajkę “The three little pigs”. Mali słuchacze chętnie wcielali się w bajkowe postaci oraz wykonywali zadania przygotowane specjalnie z tej okazji.

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Mirosławiu oraz klas I-III podczas lekcji bibliotecznej poznały formę teatrzyku kamishibai, w którym opowieści są oprawą dla ilustracji przykuwających uwagę widza. To narzędzie kreatywnego oddziaływania na uczniów. Dzieciom zostały zaprezentowane 4 bajki: “Historia codzienna pszczół”, ” Deszcz nie jest taki zły…”, “Tajemnica dobrych snów” oraz “Miodowa bajka”, które bawiąc, mówiły o prawdziwej przyjaźni, szanowaniu zabawek, czy docenieniu pracy małych pszczół. Spotkanie stało się inspiracją do zorganizowania konkursu dla uczniów kl.2-3 na własną opowieść w formie A3. Trzymamy kciuki!
Klasa I natomiast zainspirowana teatrzykiem zorganizowała swoje klasowe przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek wykonanych samodzielnie. Dzieci zapewniły, że to dopiero początek aktorskich przygód!

25 listopada – co to był za dzień! Pluszowe misie opanowały naszą szkołę począwszy od budynku w Mirosławiu, a skończywszy na przedszkolu w Nowej Wsi Ujskiej. Zrobiło się jakoś tanecznie, miodowo i przytulnie. Misie, które mogliśmy zobaczyć, cieszyły się ze swojego święta jakie obchodziły tj. Dnia Pluszowego Misia! Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4 chętnie brali udział w przygotowanych na ten dzień zadaniach. Były misiowe filmy, prace plastyczne i piosenki, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Miś Krzyś z oddziału w Nowej Wsi Ujskiej wystroił się w muchę. Dzieci zrobiły niespodziankę pluszowym milusińskim i wykonały misiowe opaski, a także zaśpiewały “Sto lat”.
Na zakończenie wszyscy otrzymali medale i kolorowanki przygotowane dla dzieci i misiów przez Panią Kasię. Fajnie , że misie są na świecie.

A potem były andrzejki. Wykorzystaliśmy tajemniczość tego dnia i w formie zabawy oddaliśmy się zagadkom na temat tego, co nas czeka. Każdy z niecierpliwością losował karteczki z zawodem, tajemniczą liczbą, przekłuwał serce z imieniem i z zaangażowaniem ustawiał buty, by udać się w przyszłość… Towarzyszyła nam wesoła muzyka, która większość dzieci zachęciła do tańca. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczne. Teraz czekamy, by wróżby się spełniały…

Z utęsknieniem wypatrujemy św. Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia… Tych wyjątkowych i ważnych dla każdego z nas. Kiedy cisza nocna spowiła Betlejem, w biednej stajence wydarzyła się rzecz niezwykła, najcudowniejsze zdarzenie w dziejach świata. Maryja wydała na świat dziecko, o którym mówił Jej anioł. Dziecko było maleńkie, tak samo małe i słabe jak każde nowo narodzone niemowlę. Wyglądało zwyczajnie, ale było to Dziecię Boże. Był to Boży Syn…
Niech ta NIEZWYKŁOŚĆ zagości w naszych domach. Postarajmy się wśród najbliższych i przyjaciół przeżyć chwile tego cudownego bożonarodzeniowego nastroju, miłości i pokoju… By Gwiazda Betlejemska mogła nas prowadzić szczęśliwie ku nowym dniom 2022 roku…