Na tegoroczną wycieczkę szkolną tym razem wybraliśmy Pomorze wraz z jego zagadkowymi zamkami krzyżackimi w Gniewie i Malborku. Piękny ranek 8 maja przyczynił się do wyśmienitych nastrojów młodych podróżników.
Rozpoczęliśmy od warowni w Gniewie, gdzie drugiej połowie XVII w. funkcję starosty pełnił Jan Sobieski, a barokowy budynek na Podzamczu ofiarował swojej żonie Marii Kazimierze – zwanej Marysieńką. Uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji prezentującej warsztat pracy dawnych drukarzy i tkaczy. Zobaczyliśmy, jak wybijało się monety, a nawet mogliśmy sprawdzić, czy strzelanie z łuku i kuszy jest trudne. Było też strasznie, bo kolejnym punktem programu była sala średniowiecznych tortur.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy Olsztyn wraz z Zamkiem Kapituły Warmińskiej, w którym do dziś zachowała się oryginalna ścienna tablica astronomiczna z wyliczeniami samego Mikołaja Kopernika, Stary Rynek i planetarium, gdzie podczas seansu poznawaliśmy m.in. konstelacje gwiezdne i zodiakalne. Wczesnym popołudniem dotarliśmy do jednego z najsłynniejszych miejsc dla historii Polski – Stębarku, czyli pola bitwy pod Grunwaldem. Stojąc na wzniesieniu, niczym król Władysław Jagiełło, mogliśmy podziwiać rozległą panoramę. Zobaczyliśmy też stałą wystawę muzealną zatytułowaną „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409 – 1411″.
Ostatni dzień przeznaczony był na największy zachowany w Europie zespół zamkowo-klasztorny, czyli zamek w Malborku. Zwiedzanie tej gotyckiej budowli, nigdy niezdobytej w walce, polegało na udziale w zabawie historycznej pt. „Szlak zamkowych tajemnic”. Zostaliśmy podzieleni na dwie rycerskie drużyny, wręczono nam chorągwie i woskowe tabliczki do zapisywania liter ukrytego, łacińskiego hasła. Udało się nam zobaczyć Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, Pałac Wielkich Mistrzów, Kapitularz, Wielki Refektarz – z niezwykle nowoczesnym, jak na średniowiecze, hypocaustrum, czyli systemem centralnego ogrzewania oraz Wieżę Gdanisko z systemem odprowadzania nieczystości. Ten najznakomitszy przykład architektury obronnej zachwycił nas swoim rozmachem, pięknem i wieloma udogodnieniami, jak na tak odległe czasy.
Wzbogaceni historyczną wiedzą i licznymi doświadczeniami wracaliśmy z radością, bo tak wiele ciekawych miejsc jeszcze do zobaczenia przed nami!