Dzieje się w klasach I – III

1. POWITANIE WIOSNY

Przyszła do nas jak zapowiadała, ze słonecznym i ciepłym powiewem. Wszystkie dzieci starannie się do jej powitania przygotowywały. Wiosennie dekorowały klasy, stroiły marzannę i wymyślały instrumenty, którymi oznajmią, że nadeszła wiosna. 21 marca już od rana pięknie świeciło słońce i od razu wiedzieliśmy, że to będzie udany dzień. I się nie pomyliliśmy. Najpierw był krótki program artystyczny złożony z wierszy, piosenek, inscenizacji i koncertu odgłosów przyrody. Następnie w barwnym korowodzie z marzanną na czele wyruszyliśmy, by oznajmić wszystkim radosną nowinę. Po powrocie odpędziliśmy zimę i radosnymi okrzykami powitaliśmy wiosnę.
Chcemy, by z nami pozostała i w czerwcu przyprowadziła lato. Wszystkim życzymy wiosennego nastroju, słonecznych uśmiechów i każdego dnia powodów do radości…

2. PROJEKT EDUKACYJNY

Zrealizowaliśmy drugi etap projektu edukacyjnego „Lekturki spod chmurki”. Tym razem podjęliśmy działania z lekturą „Dzieci z Bullerbyn”, bo ruszyliśmy na europejskie szlaki.. Spotykaliśmy się z bohaterami książki czytając wybrane fragmenty. Następnie wykonaliśmy postaci dzieci z plasteliny i zbudowaliśmy makietę Zagrody Północnej, Południowej i Środkowej.
Kolejnym etapem było uzupełnianie lekturnika i oglądanie fragmentów filmu. Podróż do Szwecji sprawiła nam wiele radości.

3. AKCJA ŻONKILE

„Chronić pamięć i kształtować przyszłość” – pod tym hasłem dzieci klas I-III włączyły się w ogólnopolską akcję „Żonkile”. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne – kwiaty, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Wcześniej obejrzeliśmy film i prezentację multimedialną.
Chcemy pamiętać o bohaterach z 1943 roku.

4. SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku w kwietniu i tym razem nasza społeczność szkolna włączyła się w działania na rzecz środowiska. Uczniowie naszej szkoły wybrali się na spacer po najbliższej okolicy. Wyjątkowo nie po to, by tylko zachwycać się pięknem wiosennego krajobrazu, ale także, by pozbierać śmieci. Jak się okazuje są miejsca, w których bezkarne śmiecenie idzie ludziom najlepiej. Zebraliśmy tego sporo. Potem korzystając z uroków pięknej pogody, zrobiliśmy małą przerwę, by nacieszyć się porządkiem wokół.
Miłym końcowym akcentem było zdjęcie i poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

5. OGÓLNOPOLSKI TEST TRZECIOKLASISTY

15 maja trzecioklasiści zmierzyli się z pierwszym tak poważnym sprawdzianem przygotowującym do rozpoczęcia kolejnego etapu edukacyjnego. Wśród zadań były zagadnienia z języka polskiego, matematyki i przyrody. Dzieci, pokonując niekiedy lekki stres, wykorzystywały zdobytą wiedzę i z zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zadania. Życzymy, by wyniki były jak najlepsze.

6. WĘDRÓWKA Z JANEM PAWŁEM II

Otrzymaliśmy kolejne zaproszenie do szkoły w Ujściu, by uczcić rocznicę urodzin papieża – Polaka. Dotychczasowa koncertowa formuła przybrała teraz formę wędrówki po Ujściu, podczas której poznajemy nowe miejsca, dzielimy się wiedzą i spotykamy miłych ludzi. W tym dniu łączy nas pamięć o Janie Pawle II. Nie zmarnujmy tego daru.

7. DZIEŃ RODZINY

Wstało dzisiaj słonko
z twarzą uśmiechniętą i radośnie głosi,
że dziś wielkie święto.
Że na całym świecie
wszyscy się radują,
W dniu święta mamusiom i tatusiom
serdecznie winszują.

Dzieci zaprosiły rodziców, by podziękować za trud, codzienną troskę i ogromne serce. Przedstawiły program artystyczny, w którym były wiersze, piosenki i taniec. Wręczyły mamie i tacie piękny upominek i w słowach życzeń wyrazili wdzięczność za wszystko, co każdego dnia otrzymują – uśmiech, radość, opiekę i obecność w dziecięcej codzienności. Rodzice zaś ze wzruszeniem nagradzali swoje pociechy brawami.
Dziękujemy sobie nawzajem za możliwość spotkania, bo to najlepszy dowód na to, że rodzice, dzieci i nauczyciele razem chcą tworzyć dobre jutro…

Dzieje się w klasach IV – VIII

1.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, który przypadał 21 lutego, był doskonałym momentem, aby zaprezentować prace uczniów klas 6-8 związane z dołączeniem do ogólnopolskiego projektu “Mistrzyni Szymborska”, realizowanego w 100. rocznicę urodzin poetki. Chcieliśmy poczuć się niczym Noblistka i spróbowaliśmy swych sił przy tworzeniu nieoczywistych kolaży. Ich rezultaty, powstałe z przymrużeniem oka, zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej, zaś na apelu przedstawiliśmy zwycięzców poszczególnych klas konkursu Czytania ze Zrozumieniem. Najlepsi okazali się: w kl. 4- Martyna Niemczyńska, w kl. 5- ex aequo Marta Kania oraz Kalina Lipińska, w kl.6- Nadia Pańczak, w kl.7- Piotr Englot, zaś w kl.8 podobnie ex aequo Wiktoria Pławuszewska oraz Mikołaj Nitek. Dodatkowo przez wszystkie przerwy uczniowie mogli za pomocą czytnika kodów QR rozwiązywać quizy i zad. związane z trudnościami j. polskiego, “wyciągać z lamusa” zapomniane i przestarzałe wyrazy, zapoznać się ze słowami, w których Polacy najczęściej popełniają błędy czy poznać najpopularniejsze młodzieżowe słowa roku 2022. Prócz tego lekcje wypełnione były również np. konkursem znajomości gwary poznańskiej. To był emocjonujący i … pracowity dzień!

2. PIASKOWA MAGIA

To był udany wyjazd! Uczniowie klas IV – VIII drugiego marca pojechali do Czarnkowa na spektakl „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piaskowa Magia. Podziwialiśmy unikatowy pokaz malowania piaskiem na żywo. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia, w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora, powstała autorska interpretacja ulubionej opowieści. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, animacja tworzona na żywo, zabrała nas w niezwykłą podróż do magicznego świata.
Takie obcowanie ze sztuką rozwija nie tylko kreatywne myślenie i artystyczną wyobraźnię, ale też koncentrację. Z pewnością na długo zapadnie nam w pamięci taki właśnie spektakl! Przystąpiliśmy także do ogólnopolskiej akcji ,,Przepisujemy Małego Księcia w oryginale” – którą to pomału finalizujemy.

3. NOC W SZKOLE

Długo wyczekiwana nocka w szkole dla klasy III i IV odbyła się 3 marca. Wbrew pozorom nocka absolutnie nie wiąże się ze spaniem, a bardzo aktywnie spędzonym czasem.
Przekonały się o tym dzieci z najstarszych klas budynku w Mirosławiu. Nockę rozpoczęliśmy zagadkowo. Dzieci podzielone na drużyny rozwiązywały ciekawe zagadki, dzięki którym otrzymywały wskazówki do głównego hasła. Wszystkim udało się opuścić escape room i w nagrodę otrzymać świecące w ciemności gadżety. Rozgrywki i pokazy gimnastyczne okazały się hitem i bardzo zintegrowały obie klasy. Samodzielnie przygotowane na kolację tosty dały nam siłę do kolejnych aktywności. Były gry planszowe, warsztaty szydełkowania, szycia oraz tworzenia biżuterii. Pomysłowość dzieci nie zna granic. Popularnością cieszyły się kolorowe fryzury oraz inne zabiegi kosmetyczne. Była także chwila na budowle z klocków, czy też gry komputerowe. Nockę miał zakończyć seans filmowy, jednak okazało się, że niektórzy wcale nie zmrużyli oka do samego ranka.

4. DZIEŃ LICZBY π

Każdy, niezależnie od wiedzy matematycznej, może świętować Dzień Liczby π. Ba, nawet może ją sam odkryć (jeśli jeszcze jej nie zna). Jak? Wystarczy prosty eksperyment, który wykonywali nasi uczniowie na lekcjach matematyki. Oprócz tego dzieci tworzyły miasto π, a także rozwiązywały krzyżówki, wykreślanki itp. Uczennice przygotowały plakaty, a jedna nawet upiekła przepyszny placek udekorowany liczbą π.

5. I DZIEŃ WIOSNY w klasach starszych (5-8) rozpoczęło “Śniadanie na dywanie”. Powstały kolorowe, zdrowe i -uwierzcie nam na słowo- przepyszne kanapki, koktajle owocowe, sałatki, twarożki, a nawet owocowe szaszłyki. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy samodzielnie szykowali śniadanie – kroili szczypior, rzodkiewkę czy używali blendera. Pomysłowość i oryginalność rozwiązań dotyczących Dnia bez Plecaka przerosła nasze oczekiwania. Okazało się, że nawet puf i opona mogą wiele pomieścić! 21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Ubraliśmy niepasujące do siebie skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem w 21 parze.
A skoro 1. Dzień Wiosny kojarzy się z Dniem Wagarowicza to i my udaliśmy się na wagary! Były to jednak legalne “Wagary z Książką” ! Na wszystkich uczniów kl. 4-8 czekały w bibliotece specjalnie zapakowane książki z niespodzianką w środku- malarską zakładką lub słodkościami. Los tak chciał, aby właśnie TA książka trafiła w nasze ręce, stąd zwagarowaliśmy z jednej lekcji, spędzając zajęcia na czytaniu a nauczyciele nawet nam na to pozwolili! I Dzień Wiosny mógłby być częściej…

6. SUKCES NASZYCH RECYTATORÓW

Siedmioro naszych uczniów, czyli Martyna Niemczyńska, Marta Kania, Karol Pełechaty, Bartosz Grajkowski, Martyna Suwary, Nikola Piechocka i Anita Szuchmilska, brało udział 28 marca w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Kruszewie.
Rok 2023 ogłoszony jest Rokiem Wisławy Szymborskiej i właśnie utwory naszej Noblistki recytowali uczestnicy konkursu. Poziom wystąpień był bardzo wysoki a wszyscy nasi uczniowie pięknie się zaprezentowali. Jesteśmy z Was dumni!
Zdobyliśmy aż trzy miejsca, w kategorii klas 4-6 I miejsce zajął Bartosz Grajkowski, II miejsce Martyna Niemczyńska, natomiast w kategorii klas starszych 7-8 miejsce III zajęła Nikola Piechocka.

7. DZIEŃ AUTYZMU

,,Zatrzymaj się i poznaj nas. Nie oceniaj. Zaakceptuj.”
Pod takim hasłem odbyło się w naszej szkole przedstawienie przygotowane przez członków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ujściu, których mieliśmy przyjemność dziś gościć.
2. kwietnia został uznany przez państwa członkowskie ONZ jako Światowy Dzień Autyzmu, a kwiecień jest takim miesiącem, w którym świadomość czym w ogóle jest autyzm przybliża się społeczeństwu. Nasi Goście przygotowali przedstawienie o autystycznym chłopcu, opowiedzieli z czym zmagają się na co dzień osoby chore oraz jak ważne jest akceptowanie, tolerowanie i pomaganie osobom autystycznym.
Warto wspomnieć także, że ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych – obok AIDS, cukrzycy i nowotworów. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm…można po prostu być przy tych osobach… akceptować, okazywać pomoc, nie oceniać.
Dziękujemy naszym miłym Gościom za to, że mogliśmy sobie o tym przypomnieć i za to, że zechcieli Państwo włożyć tyle twórczej pracy w przygotowanie pięknego przedstawienia, dziękujemy!

8. WIELKANOC JAK MALOWANA

3 kwietnia w Ujskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszą pocztówkę wielkanocną. Uczniowie naszej szkoły przygotowali łączenie 33 prace konkursowe wykorzystując przy tym wiele technik plastycznych. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, ponieważ każda pocztówka była wyjątkowa! W szczególności jednak brawa należą się tym, którzy zostali nagrodzeni przez jury, a byli to:
w kategorii klas II-IV:
III miejsce – Michał Niemczyński kl. II,
wyróżnienie – Zuzanna Pawlus kl. IV;
w kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Justyna Szwemińska kl. VIII,
II miejsce – Anna Wrotecka kl. VIII,
III miejsce – Martyna Jankowska kl. VIII.

9. Nasi chłopcy MISTRZAMI POWIATU PILSKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH !

24 marca w Pile odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Biegach Przełajowych.
Nasza reprezentacja okazała się najlepsza i tym samym wywalczyła złoty medal! W zawodach brali udział najlepsi zawodnicy z dwunastu szkół powiatu pilskiego! Jest to zdecydowanie jeden z największych sukcesów sportowych w historii naszej szkoły. Gratulacje również dla Kryspina Łojko, który indywidualnie zajął trzecie miejsce. Brawo dla chłopaków i trenera!!!
Skład naszej reprezentacji: Mariusz Stawny, Kryspin Łojko, Oliwier Hreczyński,  Oskar Łabicki,  Franciszek Pełechaty,  -Maksymilian Theil, Jan Grecki

10. TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

14 IV Maja Chmiela i Olivier Latanowicz z kl.4 reprezentowali gminę Ujście w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile. Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 25 pytań. Niestety, trochę zabrakło nam szczęścia (Mai 1pkt, a Olivierowi 2 pkt), aby znaleźć się w finałowej piątce. Nasi uczniowie naprawdę spisali się na medal, bo wiedza z zakresu pożarnictwa jest bardzo rozległa i wymaga uczenia się wielu informacji na pamięć, co wcale nie jest łatwe. Maja i Olivier zadeklarowali, że za rok spróbują ponownie.

11. ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ… O POWSTANIU W GETCIE WARSZAWSKIM

19 IV 2023 r. , czyli w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, faktycznie połączyła nas PAMIĘĆ… Zarówno klasy młodsze (oddziały 1-4), jak i starsze ( 5-8), pracowały ze scenariuszami lekcji przygotowanymi przez muzeum POLIN, poznając m.in. w formie słuchowiska historię napisaną przez p. K. Ryrych pt. “Takich dwóch jak nas trzech”, obejrzeli animację, która powstała na motywach książki “Zdążyć przed Panem Bogiem”. W zespołach porządkowali wydarzenia z animacji, nadawali im tytuły. Przypomnieliśmy symbolikę żonkili, obszar getta w dzielnicy północnej- Muranowie, postać komendanta Marka Edelmana – Polaka żydowskiego pochodzenia.
„Pan Bóg chce już zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień” – tak mówił w rozmowie z Hanną Krall. Młodsze klasy tworzyły prace plastyczne, starsi natomiast nosili przypięte na znak pamięci kotyliony-żonkile. Przedstawiciele SU oraz Szkolnego Koła Wolontariatu “Sieje się” przygotowali dla zaprzyjaźnionych z naszą szkołą instytucji z terenu gminy witrażowe żonkile.
Wszystko po to, “aby OCALIĆ od ZAPOMNIENIA” tamtych ludzi i tamten czas…

12. Z ANGIELSKĄ WIZYTĄ…

27 kwietnia uczniowie z klasy 7 i 8 wzięli udział w IX POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu. Młodzież rozpoczęła swoje zmagania językowe zadaniami w formie pisemnej. Uczniowie musieli wykazać się między innymi rozumieniem tekstów czytanych oraz znajomością słownictwa. Po części pisemnej wyłoniono 10 finalistów, wśród których znalazł się nasz ósmoklasista Mikołaj Nitek. W etapie finałowym zadaniem uczestników było wypowiedzenie się na wylosowany temat. Chociaż Mikołaj poradził sobie w tym etapie bardzo dobrze, nie udało mu się wejść do ścisłej trójki finalistów. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

13. MATEMATYCZNE ZMAGANIA

28 kwietnia w naszej szkole odbył się etap szkolny Powiatowego Konkursu Matematycznego organizowanego przez LO nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile. O godz.11.05 9. uczniów z klas 7-8 (Maja, Olek, Anita, Martyna, Nikola, Wiktoria, Mariusz, Franek i Mikołaj) przystąpiło do rozwiązywania testu składającego się z 25 zadań zamkniętych, a do każdego zadania dołączonych było po 8 odpowiedzi. Wymagały one nie tylko wiedzy matematycznej, ale także logicznego myślenia. Zakodowane i niesprawdzone arkusze z odpowiedziami zostały przesłane do LO. Wyniki poznamy niebawem. Trzymamy kciuki!

14. DZIECI – DZIECIOM – SZYJĄ

W marcu dołączyliśmy jako szkoła do światowej akcji o nazwie ”THE GLOBAL KIDS SEWING PARTY -SEW A SOFTIE” (#sewasoftie). Akcja ta została zapoczątkowana w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych i odbywa się każdego roku powiększając grono szyjących dzieci o kolejne kraje i miejscowości.
Głównym celem projektu jest dostrzeżenie kreatywności dzieci oraz integracji z lokalną społecznością. Dzieci szyją maskotki, które same zaprojektują, z własnych materiałów oraz w swoim wolnym czasie. Wytwory dziecięcej pracy są zatem wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Chcąc zaangażować w projekt jak największe grono dzieci podzieliliśmy go na dwa etapy.
W pierwszym z nich uczniowie klas 1-3 wykonywali projekty maskotek, które w drodze głosowania zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu, czyli szycia. W tej części wykazało się nasze nieocenione Szkolne Koło Wolontariatu „Sieje się”, które kolejny raz stanęło na wysokości zadania i wyczarowało, przy użyciu wyłącznie igły i nitki, cztery cudowne maskotki,  identyczne jak te zaprojektowane przez młodszych kolegów i koleżanki. Ostatnim zadaniem projektu było przekazanie wytworów swojej pracy wspomnianej wcześniej lokalnej społeczności.
Nasz wybór padł na Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujściu, który z radością odpowiedział na dołączenie do akcji. Przekazanie maskotek odbyło się w dniu dzisiejszym w obecności pracowników zaprzyjaźnionej instytucji i oczywiście naszych wolontariuszek. Mamy nadzieję , że nasze maskotki ucieszą obdarowane nimi dzieci.

15. „ACH, JAK NIEZWYKŁY JEST TEN ŚWIAT!”

Tegoroczny motyw przewodni IV Gminnego Konkursu Gawędziarskiego LITERACKO ZAKRĘCENI organizowanego przez naszą szkołę pod Honorowym Patronatem Burmistrza Ujścia Pana Romana Wroteckiego brzmiał “Ach, jak niezwykły jest ten świat!”. Skłaniał młodych uczestników do bycia uważnym i wrażliwym na otaczające nas piękno ludzkich serc, zadziwiającą różnorodność przyrody, czy magię wyobraźni. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach wiekowych ( kl. IV- VI oraz VII- VIII ) a ich prezentacje oceniane były przez jury, któremu przewodniczyła p. Karolina Strógarek – doradca metodyczny z zakresu j. polskiego szkół podstawowych w CDN w Pile przy współpracy z p. Przemysławem Zdunkiem- dyrektorem UDK oraz p. Alicją Hajt- sołtys Nowej Wsi Ujskiej. Zadanie to nie należało do prostych, ponieważ poziom uczniowskich wystąpień był niezwykle wyrównany, a z każdą kolejną edycją konkursu przygotowanie uczniów jest coraz doskonalsze. Ostatecznie jury przyznało następujące miejsca:
– w kategorii klas IV- VI:
I miejsce Anna Ziemann ( SP Ujście),
II miejsce Lena Jagiełka ( SP Kruszewo),
III miejsce Bartosz Grajkowski ( SP NWU),
wyróżnienie Karol Pełechaty ( SP NWU );
– w kategorii klas VII -VIII:
I miejsce Anna Werner ( SP Kruszewo),
II miejsce Martyna Suwary ( SP NWU),
III miejsce Weronika Wysocka ( SP Kruszewo).

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy odważnie i pięknie prezentowali się na scenie, a nauczycielom tak wspaniałych uczniów.