• Tydzień Supermocy Uczniowskiej – 10 – 27.10. 2023 r.

 23 października 2023 r. rozpoczęliśmy realizację Tygodnia Uczniowskiej Supermocy dla klas 5-8. W projekcie tym uczniowie wraz z opiekunami brali udział już po raz 4., bo uwielbiają odkrywać swoje SUPERMOCE. Przyglądali się dokładnie temu, jak wygląda ich codzienność – tj. ile czasu poświęcają na to, co rozwija i wzbogaca; ale i również temu, co skutecznie zabija kreatywność. Inwentaryzacja dziennego zużycia czasu wyraźnie pokazała, że tracą go za często i za dużo. Pora na zmianę. Wprowadziliśmy ćwiczenia ruchowe na uważność i obudziliśmy uczniów do działania.

Każdy dzień zaczynaliśmy z pozytywnym i motywującym cytatem z pudełka „Dobre Słowo dla Ciebie”- losowanym przez przedstawicieli poszczególnych klas 5-8, np. słowa Nelsona Mandeli: „Zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”. Natomiast przerwy międzylekcyjne upływały na twórczych mandalach i kolorowankach relaksacyjnych ze słynnymi aforyzmami w tle z ulubioną muzyką i tańcami. Nie było łatwo i jednoznacznie określić, co jest „pożeraczem” czasu. Dlatego postanowiliśmy się temu bliżej przyjrzeć. Wspólnie ustaliliśmy, kiedy czas przepływa przez palce, a potem tak mało jest go na to, co ważne. Pracując w grupach uczniowie starali się zbudować PLAN NAPRAWCZY do tego typu sytuacji. Rozwiązania były ciekawe, a nawet i zaskakujące. W tym czasie telefonami opiekował się Ciasteczkowy Potwór. Oczywiście nie zabrakło ruchu – zabaw w osłanianie najsłabszej myszy i w „Gdzie jest Goofy?” Na przerwach królowały tańce oraz przesłania z uśmiechem. Powróciły też pięknie dokończone mandale.

Na 3. spotkaniu w ramach Tygodnia Uczniowskich Supermocy uczniowie projektowali swoją przyszłość. Zastanawiali się, gdzie widzą się za 5, 10 a nawet 15 lat. Prócz marzeń trzeba było zaplanować konkretne kroki, aby dojść do upragnionego celu. Uczniowie stworzyli puszkę dążeń, którą wypełnili swoimi projektami przyszłości. Planowaniu towarzyszy gry aktywizujące, np. „Supeł”, czy „1-2-3”. Na korytarzu natomiast przenieśliśmy się do czasów Jagiellonów i każdy mógł na moment poczuć się jak prawdziwy król i królowa- SWOJEGO CZASU=ŻYCIA, przebierając się za władców i zasiadając na tronie.

Na podsumowanie tygodnia TUS każdy uczeń otrzymał symboliczny zegarko-cukierek, który przypominał o rozsądnym zarządzaniu wolnym czasem i odrzuceniu jego „pożeraczy”. Pragniemy, aby uczniowie byli na to uważni i czujni. Zaś ich plany i odległe marzenia trafiły do „wehikułu czasu”, który przedstawiciele klas 5-8 wspólnie zakopali na terenie szkoły. Może uda nam się je wspólnie za 10 lat zweryfikować.

  • Kasztany prosto od serca! – wrzesień 2023 r.

 Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów – bowiem nasza mała społeczność szkolna zebrała dla dzielnej Gabrysi z Szamocina ponad 1100 kg kasztanów! Zaangażowanie całych rodzin było przeogromne! Uczniowie zbierali wspólnie z tatą, mamą, rodzeństwem, a nawet dziadkami. Klasy pięknie rywalizowały między sobą, donosząc codziennie nowe kilogramy. Tak bardzo się cieszymy, że dzięki tym pokaźnym zbiorom kasztanów możemy pomóc dziewczynce. Trzymamy kciuki, Gabrysiu!

  • Znajdź czas na czytanie! 10.2023 r.

27 października dołączyliśmy do IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie – „Przerwa na czytanie” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zachęcaliśmy uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, i tym samym podkreślenia, że czytanie jest niezwykle ciekawe. Stworzyliśmy sfery czytania, które wizytowaliśmy z ulubioną lekturą, prezentowaliśmy i omawialiśmy wybrane przez nas książki. Rozwiązywaliśmy rebusy i kody QR, aby otrzymać ostateczne hasło. Najmłodsi, w obu oddziałach przedszkolnych, poznali historię Małego Miodowego Misia i jego przyjaciół. Dzięki akcji uświadomiliśmy sobie, że czytanie to dar i powinniśmy dzielić nim z innymi. Czytajcie więc!

  • Przedszkolak – to brzmi dumnie! 10. 2023 r.

Pasowanie na przedszkolaka, które odbyło się 27 października, to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu przedszkolnym dzieci z Nowej Wsi Ujskiej, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Zanim maluchy złożyły uroczystą przysięgę, musiały cierpliwie doczekać do końca występu – po czym Pan Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonał uroczystego „aktu pasowania”, wychowawczyni wręczyła dyplomy , a rodzice upominki dla każdego dziecka. Szczególną atrakcją był płonący, pyszny tort z pszczółkami. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

  • Dzień Dyni10.23 r.

W przedszkolu w Mirosławiu świętowaliśmy Dzień Dyni. Poznaliśmy zabawę z dynią w roli głównej. Walory smakowe i zdrowotne tego warzywa nie są dzieciom obce. Upieczone dyniowe ciasto znikało w mig z talerzy. Przedszkolaki nauczyły się piosenki, z którą odwiedziły wszystkie klasy i poczęstowały ciastem. W podziękowaniu otrzymały dyplomy oraz niespodzianki przygotowane przez rodziców.

  • Umiemy pomagać !

Po raz kolejny dołączyliśmy do akcji charytatywnej Szkoło Pomóż i Ty 2023/24 na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.  W tym roku skupiamy się na pomocy płynącej do potrzebującego Fabiana. Dzięki zaangażowaniu Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego ( szczególne wyróżnienie dla Marysi Greckiej i Mai Jessy ) w sprzedaż cegiełek-kalendarzyków – udało się zebrać 225 zł. Dziękujemy ogromnie za Wasze wsparcie!

  • ,,Była..Jest..Będzie”11.2023 r.

Hasło to przyświecało nam podczas obchodów 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się 10 listopada w Mirosławiu. Uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli przez lata za naszą wolność, a w szczególności pamięć Powstańców Wielkopolskich.
W obchodach święta narodowego, oprócz społeczności szkolnej, uczestniczyli licznie zaproszeni goście: burmistrz Ujścia -p. Roman Wrotecki, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Pile i dyrektor SP w Ujściu – p. Marek Kamiński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ujściu – p. Cecylia Witczak, dyrektor SP w Kruszewie – p. Rafał Wylegała, dyrektor przedszkola w Ujściu- p. Agata Szwak, ks. Paweł Froelich – proboszcz Kruszewa, ks. Bogdan Spychaj – proboszcz Ujścia, ks. Janusz Kozłowski- proboszcz Stobna, sołtys Mirosławia – p. Małgorzata Ignacy, sołtys NWU – p. Alicja Hajt, przedstawiciele OSP w NWU i Mirosławiu oraz KGW obu wsi.
Wspólnie oddaliśmy hołd walczącym o niepodległość Ojczyzny w uroczystej Mszy Św. oraz w Apelu Poległych przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Mirosławiu.
Podczas montażu słowno-muzycznego pt. ,,Była…Jest…Będzie” przenieśliśmy się w czasy kolejnych zrywów niepodległościowych, wysłuchaliśmy piosenek o tematyce patriotycznej, wierszy, słuchaliśmy odezwy Piłsudskiego, a także obejrzeliśmy taniec z flagami w wykonaniu uczennic klas I-IV.
W czasach tak trudnych, gdzie za granicami naszego kraju toczy się wojna, tym mocniej nabierają znaczenia słowa – WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ, OJCZYZNA – o nich nie możemy zapomnieć… wspomniał w swoim przemówieniu P. Marek Kamiński.
Po uroczystości oficjalnej, dyrektor szkoły P. Mariusz Kamiński podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do zwiedzania Izby Pamięci Narodowej.
Tego dnia również delegacja naszej szkoły brała udział w obchodach Święta Niepodległości w Ujściu i złożyła wiązankę pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

  • Mistrzowie mnożenia11. 23 r.

XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już za nami. Akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, rozpoczęła się już we wtorek. Uczniowie i nauczyciele wzajemnie przypominali sobie tabliczkę podczas zabawy pt. „Hasło dnia”. Finał całej akcji miał miejsce 17.11.br. Trzy komisje przeprowadziły egzaminy podczas, których dzieci musiały wykazać się znajomością tabliczki. Podczas zajęć uczniowie tworzyli jesienne kostki, rozwiązywali zagadki, kolorowali obrazki zakodowane za pomocą tabliczki mnożenia. Powstała również galeria „Potworków”. W klasach 5-8 wyłoniono klasowych mistrzów, którzy na koniec dnia spotkali się w finale, a byli to: Olivier Latanowicz z kl.5, Faustyna Kaźmierczak z kl.6, Karol Pełechaty z kl.7 i Olivier Jędrys z kl.8. Uczniowie ci musieli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki, ale również refleksem. Najlepszym z najlepszych okazał się Olivier Jędrys, który został Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia.
Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia. Na pewno to powtórzymy !

  • Przegląd Wiedzy o Jesieni klas 1-3 11. 23 r.

 Poszczególne grupy rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle i zdania z rozsypanki wyrazowej. Nie zabrakło zadań z koła fortuny i rozwiązywania zagadek. Pozostając w tematyce jesiennej uczniowie odgadywali co jest w tajemniczym worku. Wszystkie zadania udało się wykonać poprawnie. Nie brakowało emocji i zdrowej konkurencji. Wszyscy zostali zwycięzcami i w nagrodę otrzymali owocowy upominek. Uzupełnieniem były piosenki, wiersze i inscenizacje z Panią Jesienią w tle.

 

  • Pamiętamy o zmarłych 11.23 r.

Listopad był pełen zamyślenia o tych, którzy odeszli. Przypomnieli o tym uczniowie w krótkim montażu słowno- muzycznym. Dzięki temu  przywołaliśmy w pamięci tych, z którymi spędziliśmy wiele chwil naszego życia. I wtedy, jak co roku niebo rozjaśniło się od płomieni tysięcy świeczek…

 

  • Andrzejki w klasach 1-4 11.23 r.               

 30 listopada w naszej szkole przebiegał pod znakiem wróżb i zabaw. Wykorzystaliśmy tajemniczość tego dnia i z przymrużeniem oka rozwiązywaliśmy zagadki na temat przyszłości. Każdy uczestnik pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Były karteczki niespodzianki, serce z imionami i ustawianie butów, by udać się ku nowym dniom… Andrzejki były okazją do ostatniej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Dlatego towarzyszyła nam wesoła muzyka, która większość dzieci zachęciła do tańca.

 

  • Świąteczny czas

 Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Niebawem spędzimy je w gronie rodzinnym. Przenieśliśmy  namiastkę naszych tradycji świątecznych do szkoły, aby wśród przyjaciół przeżyć chwile tego cudownego bożonarodzeniowego nastroju, miłości i pokoju…

Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka.

Przesyłamy wszystkim serdeczne życzenia, by ta RADOŚĆ i DOBROĆ stała się naszym udziałem i byśmy mogli się tym dzielić każdego dnia…