• Dzień Edukacji Narodowej

    11 października 2024r. był niezwykle uroczysty, ponieważ świętowaliśmy podwójnie: pasowanie na ucznia klasy I i Dzień Edukacji Narodowej, święto całej społeczności szkolnej.

Miło nam było gościć Pana Tomasza Ciechanowskiego, zastępcę Burmistrz Ujścia, radnych Miasta Ujścia, panie sołtys: Nowej Wsi Ujskiej i Mirosława, przewodniczącą Rady Rodziców, a także licznie przybyłych rodziców. Część oficjalna poświęcona była uczniom klasy I, którzy przepięknie recytowali, tańczyli i śpiewali a wszystko po to, by stać się pełnoprawnymi uczniami. Był tradycyjny, wielki ołówek, birety, a także uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.
Dyrektor szkoły, Pan Mariusz Kamiński, dokonał symbolicznego aktu pasowania i życzył wszystkim uczniom klasy I radości ze zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Nie zabrakło też statuetek, dyplomów i upominków od władz lokalnych i starszych kolegów.

Druga część apelu w humorystyczny sposób nawiązała do tego jak szkoła zmieniała się na przestrzeni wieków i jak może wyglądać nowoczesny nauczyciel, uczniowie klasy 5 i 6, przygotowali pokaz mody, który wywołał uśmiech na naszych twarzach i być może stanie się inspiracją dla naszych pedagogów.
Nie zabrakło także życzeń i podziękowań od uczniów, dyrektora szkoły i władz lokalnych skierowanych do wszystkich pracowników szkoły z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.
Przepiękne upominki dla pracowników szkoły przygotował także Samorząd Uczniowski, dziękujemy!
Niech nam wszystkim przyświeca hasło przewodnie apelu: ,,Wykształcenie to dobro, którego nikt nam nie zabierze”, należy o tym pamiętać i doceniać w jakże trudnych czasach i zmieniającej się rzeczywistości.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w sali sesyjnej Urzędu Miasta Burmistrz Ujścia Pani Małgorzata Cichostępska wręczyła w dniu 16.10. Nagrody Gminy Ujście za rok szkolny 2023/24. W naszej szkole wyróżnionymi zostali: Pan Dyrektor Mariusz Kamiński, Pani Małgorzata Walerowska, Pani Elżbieta Pranke oraz Pan Janusz Gregorczyk. Nasze serdeczne gratulacje !

  • Turniej Leśny w Sarbi

Dnia 10 października w Nadleśnictwie Sarbia odbył się XXV Turniej Leśny, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. W kategorii I wiekowej reprezentowała nas klasa trzecia:Kornelia Szlachciak, Nikodem Fąferek, Hubert Kisielewski i Oskar Rokita. W kategorii II wiekowej – Marysia Sawińska, Martyna Niemczyńska, Maja Chmiela, Zosia Skibińska. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali niełatwe zadania m.in.: rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie liści, układanie puzzli na czas, pokonanie toru przeszkód zakończone rzutem do celu. Grupa starsza rozpoznawała pędy, owoce i krzewy leśne, poroża i tropy zwierząt. Po wykonaniu wszystkich zadań na uczestników czekał pyszny poczęstunek. W tym turnieju grupa I zdobyła IV miejsce. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników i do zobaczenia za rok! Darz Bór!

  • Pasowanie przedszkolaków

11 października w przedszkolu w Mirosławiu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Najmłodsze dzieci zaprezentowały się w tańcu i piosence. Pomagały i wspierały ich starszaki. Pan dyrektor czarodziejską różdżką przeniósł ich w stan pracowitego przedszkolaka. Dzieci dostały upominki przygotowane przez rodziców. Uroczystość minęła w wesołej i przyjaznej atmosferze.

  • Teatralne spotkanie kl. 1-4

Przyjaźń, dobro i piękno towarzyszyło naszym bohaterom w podróży i w spotkaniach z innymi ludźmi. Te wartości mogli ujrzeć nasi uczniowie z klas 1-4 podczas przedstawienia pt. ”Jak palce jednej ręki” w Chodzieskim Domu Kultury. Ciekawa scenografia i muzyka oraz gra aktorów bardzo podobała się naszym uczniom!

  • Warsztaty uczniów z dietetykiem

21 października w ramach zajęć z wychowawcą odbyły się w naszej szkole warsztaty z dietetykiem. Zajęcia prowadziła dietetyk kliniczny, mgr Patrycja Sankowska, posiadająca 11-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami indywidualnymi oraz podczas zajęć grupowych. Na co dzień Pani Patrycja prowadzi BALANS Centrum Dietetyki Klinicznej Zdrowia i Urody w Wałczu i Pile. Współpracuje z licznymi stowarzyszeniami i prowadzi projekty m.in. w szkołach i klubach seniorów.
Dzięki takim zajęciom staramy się rozwijać świadomość na temat zdrowego odżywiania od najmłodszych lat, zachęcać dzieci do spożywania większej ilości owoców i warzyw, kształtować pozytywne nawyki żywieniowe, które mogą przynosić korzyści przez całe życie.  Każdy uczeń oprócz kubeczka pysznego koktajlu otrzymał dyplom ukończenia warsztatów, który ma przypominać o zasadach zdrowego odżywiania.

  • Tydzień Uczniowskiej Supermocy

Jak napisała Regina Brett „Każdy ma jakąś supermoc. Wszyscy przyszliśmy na świat z umiejętnościami, które nas wyróżniają. Każdy ma też swój kryptonit, coś, co go ogranicza, pozbawia całej siły, obezwładnia w mgnieniu oka. Zwykle nasze najmocniejsze strony i największe słabości to dwie strony jednego medalu”.
Po tygodniu różnego rodzaju warsztatów i zadań pozbyliśmy się części swoich ograniczeń. Wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko chcieć. Finałem naszego szkolnego projektu było rozstrzygnięcie zadań „List do siebie” oraz „Książka ma moc”. Cieszymy się, że nasi uczniowie potrafią być tak kreatywni i refleksyjni, jak zaangażowali się w te zadania. Wszyscy byliście SUPER! Tym razem nagrodziliśmy jednak w wyjątkowy sposób Nadię, Kalinę, Zuzię, Martynę, Zuzię, Marysię, Karola, Maję i Ksawerego. Ich prace zasłużyły na wyróżnienie. „Wystrzałowy” finał to wspólne zdjęcie na schodach, które każdego dnia pokonujemy, aby zdobywać nową wiedzę i umiejętności, to nasza droga do przyszłości. Na koniec najodważniejsi wspięli się na ostatnią „drabinę odwagi”, a wszyscy uczniowie otrzymali specjalne amulety z napisem „WIDZĘ TWOJĄ SUPERMOC”. 6. Tydzień Uczniowskiej Supermocy uważamy za zaliczony na medal!

Przez kilka ostatnich dni października klasy 1-4 oraz oddział przedszkolny w Mirosławiu realizowały ogólnopolski projekt #PumpkinDayFestival. Aby pozytywnie zrealizować projekt musieliśmy sprostać liście wyzwań wyznaczonych przez organizatorów. Były to między innymi zadania o nazwach: „I love pumpkins”, „Pumpkin greetings”, „Pumpkin test”, „Pumpkin race”, czy „Pumpkin decorations”. Dodatkowo dołożyliśmy również kilka dyniowych pomysłów od siebie, które realizowaliśmy na zajęciach językowych i przedszkolnych. Nasze przedszkolaki cyklicznie przygotowywały potrawy dyniowe. Swoimi smakołykami częstowały też uczniów z Mirosławia. Najlepiej smakowały dzieciom dyniowe babeczki oraz ciasto, ale znaleźli się też ochotnicy na konfiturę oraz zupę.
Oprócz cyklu kulinarnego w przedszkolu odbyły też zajęcia plastyczne z dynią w roli głównej. Prace zdobią szatnię przedszkolną oraz korytarz.
W konkursie językowym najlepsza okazała się Julita Wiliczkiewicz z klasy 4, a w quizie dyniowym Maria Sawińska z tej samej klasy. Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny na poziomach poszczególnych klas zwyciężyli: Celina Borysowska i Dorian Pawlus z klasy 1, Franciszek Ptak i Franciszek Klejna z klasy 2, Liliana Fąferek, Kornelia Szlachciak oraz Nikodem Fąferek z klasy 3 oraz Maria Sawińska, Michał Niemczyński oraz Antonina Maćkowiak z klasy 4. Nie zabrakło oczywiście dyniowych zdjęć, a na koniec odbyło się także losowanie niespodzianek dla uczniów klas 1-3. W podziękowaniu za aktywny udział w projekcie dzieci otrzymały odznaki oraz dyniowe lizaki.

  • Dzień Przedszkolnej Supermocy

31 października w oddziale przedszkolnym w Nowej Wsi Ujskiej odbył się Dzień Przedszkolnej Supermocy. Odkryliśmy nasze pasje, zdolności i ukryte moce, aby wciąż się rozwijać i rozpoznawać swój potencjał. Byli supermeni, księżniczki, kotki, myszka Mini, czarodzieje, wróżki. Odwiedziła nas również Pani Superwoman. Poznaliśmy swoje mocne strony.
Szanujemy i doceniamy się wzajemnie, czujemy się ważni, potrzebni i wyjątkowi bez względu na indywidualne zdolności i talenty. Przez cały dzień braliśmy udział w zajęciach, grach, zabawach i tańcach, podczas których poznawaliśmy swoje mocne strony. Zwieńczeniem dnia była oczywiście wspólna biesiada, na której nie zabrakło słodkości. MAMY TĘ MOC!

  • BohaterOn 2024

Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #BohaterOn x Młode Głowy w Twojej szkole 2024. Kształtujemy postawy patriotyczne i tożsamość narodową. Pamiętamy o powstańcach warszawskich. Jesteśmy dumni z naszej pięknej Ojczyzny.
Dzieci z klas 1-3 słuchały opowiadania pt. „Niezwykła piosenka”. Rozmawialiśmy o tym, że każdy może czynić dobro. Podawaliśmy przykłady w jaki sposób możemy być patriotami – dobrymi Polkami i Polakami. Śpiewaliśmy piosenkę ułożoną przez bohaterów opowiadania. Wiemy, że przyjaźń to skarb. „Mamy przyjaźń. To jest skarb, to jest dar na zawsze już. To jest cud, co daje siłę, pośród najróżniejszych burz”.
Klasa 8 poznała słuchowisko pt. „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka powstałe z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn. To opowieść o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia jeńca Stalag VII B Memmingen Aureliusza Zenona Dembińskiego. Symbolicznym podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów kopii bombki. Zawieszenie jej na klasowej choince będzie kontynuacją tradycji, którą rozpoczął Aureliusz Dembiński. Dzięki temu zostanie zachowana pamięć o jeszcze jednym polskim Bohaterze.

  • Narodowe Święto Niepodległości

„Przeszłość nieustannie poprzez teraźniejszość styka się z przyszłością…”

W pięknych słowach wieszcza -Adama Mickiewicza- które wybrzmiały podczas uroczystego apelu z okazji zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, została oddana głęboka prawda. Spotkaliśmy się bowiem całą społecznością Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej w Mirosławiu, w miejscu, gdzie znajdują się groby Powstańców Wielkopolskich.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św., po której wygłoszony został Apel Poległych, odśpiewana „Rota”, złożone wiązanki przez licznie przybyłe delegacje. Następnie, po powitaniu gości rogalami świętomarcińskimi, zaprezentowany został program artystyczny pt. „Ta, co nie zginęła”.
Gościliśmy wiceburmistrza Ujścia p. Tomasza Ciechanowskiego, radnego powiatu pilskiego p. Marka Kamińskiego, przewodniczącą Rady Miejskiej w Ujściu p. Cecylię Witczak, ks .Bogdana Spychaja- proboszcza Ujścia, prezesa zarządu WPS w Mirosławiu p. Dariusza Terleckiego, zaprzyjaźnionych dyrektorów szkół, placówek oświatowych i instytucji, sołtys NWU p. Alicję Hajt i Mirosławia – p. Małgorzatę Ignacy, jak również przybyłych radnych miasta i gminy Ujście, przedstawicieli OSP w NWU, Mirosławiu oraz KGW obu wsi.

Wspólnie prześledziliśmy trudną drogę Polaków do niepodległości…W programie sięgnęliśmy do czasów insurekcji kościuszkowskiej, przybliżyliśmy historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Wspominaliśmy formą teatru cieni czas pożogi kolejnych powstań, tułaczkę żołnierską, czy ucisk dzieci wrzesińskich. W obronie tego, co sercu bliskie, bywały też weselsze dni, co staraliśmy się oddać grą na dzwonkach, tańcem polskich kwiatów, czy piosenką. W finale programu został wyemitowany film pt. „Nasz patriotyzm”, ukazujący, jak polskość odnaleźli w swych domach i sercach nasi uczniowie i ich rodziny.

Pan dyrektor Mariusz Kamiński serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie patriotycznych, pamiątkowych filmów, a następnie radny powiatu pilskiego p. Marek Kamiński życzył, abyśmy nigdy nie musieli ponownie walczyć o naszą wolność. Część oficjalną zakończyło zaproszenie do zwiedzenia Izby Pamięci i poczęstunek przygotowany przez radę sołecką Mirosławia.

  • XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w akcji edukacyjnej, która ma na celu zachęcić wszystkich, zarówno starszych jak i młodszych, do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W naszej szkolnej akcji w tym roku wzięli udział również rodzice.

Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Uczniowie mogli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki, ale również sprytem i refleksem. Nie zabrakło zagadek logicznych i rywalizacji.

Podsumowanie rywalizacji o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”:
I miejsce- Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia – Maja Ilczuk z kl. 5,
II miejsce – Lena Dąbek z kl.7,
III miejsce – Olivier Latanowicz z kl.6,
Wyróżnienie – Nadia Pańczak z kl. 8.

  • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Polonistyczne wyzwanie.. Podaj dobre słowo dalej…

To dzień pozytywnych emocji i dobrych uczynków. Idea świętowania narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem, ustanowiono World Hello Day. W Polsce obchodzimy to święto od 2006 roku.
Staraliśmy się bardziej niż zawsze być dla siebie dobrzy i spędzić pozytywnie czas między lekcjami. Na zaproszenie Pani pedagog oraz psycholog klasy realizowały ciekawe zadania związane z życzliwością. Mogliśmy obdarowywać się tajemniczymi karteczkami, które można było znaleźć na korytarzu szkolnym. Ponadto członkowie SU na chwilkę stali się doręczycielami dobrych myśli dla swoich sąsiadów i bliskich.
Zachęcamy wszystkich do świętowania i bycia życzliwym przez cały rok!

  • Jesienne spotkanie klas młodszych

21.11 w klasach 1-3 odbyło się „Spotkanie z Jesienią” Uczniowie poprzez gry i zabawy edukacyjne, wiersze i piosenki utrwalili wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. W miłej atmosferze szybko upłynął nam czas. Bardzo lubimy nasze klasowe spotkania!

  • Bieg w piżamach

23 listopada dołączyliśmy do akcji „Obudź w sobie Anioła” zorganizowanej przez fundację „Gdy liczy się czas” – biegnąc wraz z Teamem Ujście i OSP w NWU. Bieg w piżamach to ogólnopolski cykl imprez mających na celu wsparcie dzieci chorych na nowotwory, leczonych onkologicznie, które czasami 90% życia spędzają w piżamkach na oddziałach, badaniach itd. Udało nam się dołożyć do zebranej kwoty – 440zł, co stanowi blisko 20% . Brawo Wy!

  • Dzień Pluszowego Misia

(Oddział przedszkolny w Nowej Wsi Ujskiej)
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Z tej okazji w dniu 25.11.2024 r. przedszkolaki z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Nie mogło zabraknąć własnoręcznie zrobionych przepysznych, misiowych przysmaków.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

(Oddział przedszkolny w Mirosławiu)
Natomiast święto Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym w Mirosławiu świętowaliśmy w dniach 25 i 26 listopada. Wszystkie dzieci pojawiły się ze swoimi pluszakami. Zabawa rozpoczęła się korowodem. Każde dziecko powiedziało kilka słów o swoim przyjacielu. Towarzyszyły nam zabawy kołowe z misiem w roli głównej. Znaleźliśmy też czas na wspólny spacer. Podczas zajęć plastycznych dzieci wycinały, kolorowały, przyklejały, aż powstały zabawne misiaki. Rozwiązywały też zagadki o postaciach bajkowych. Wesołym pociągiem wjechały na salę gimnastyczną by kontynuować wspólną zabawę. Na koniec dnia otrzymały słodki upominek w postaci „misia-lubisia”.

  • Matematyczny Dzień Fibonacciego

23 listopada obchodzony był Dzień Fibonacciego. Włoski matematyk zasłynął z odkrycia ciągu liczb, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 …
Już w zapisie daty 23 listopada(11/23) znajdziemy cztery kolejne wyrazy ciągu Fibonacciego. Ciąg ten pojawia się niemal wszędzie wokół nas, m.in. w przyrodzie, architekturze, sztuce, muzyce, anatomii ludzkiego ciała czy informatyce.
Również i my uczciliśmy ten dzień na kółku matematycznym, a uczniowie wykonali przepiękne spirale.

  • II miejsce Karola w konkursie powiatowym

26 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbył się już po raz 4 Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą. Uczeń naszej szkoły – Karol Pełechaty – zajął II miejsce, prezentując fragment „Władcy Lewawu” Doroty Terakowskiej. Gratulujemy serdecznie, tym bardziej, że wśród reprezentantów szkół podstawowych powiatu pilskiego poziom wystąpień był niezwykle wysoki i wyrównany. Po części konkursowej uczestnicy mogli omówić swoje prezentacje z członkami jury – były to niezwykle cenne wskazówki do dalszej pracy nad doskonaleniem czytanego tekstu. Gmina Ujście została wyróżniona, bowiem dwoje jej uczniów stanęło na podium- Karol z msc.2 i Lena z msc.3. Jesteśmy z Was dumni!