• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To dzień promocji czytelnictwa i tak też było w naszej szkole. Najlepszym prezentem dla książki – w dniu jej święta- było sięgnięcie po nią. A „Kto czyta, żyje podwójnie” ( Umberto Eco ).

  • Koronacja Bolesława Chrobrego

Nasi uczniowie wspaniale przedstawili to ważne dla Polski wydarzenie. Odegranie ról i współtworzenie scenariusza dało naszym aktorom dużo radości i satysfakcji. Historia naprawdę jest ciekawa i warto ją poznawać i zrozumieć. Nasz występ był chwilami poważny, dostojny, ale też zabawny, bo to powód do dumy i radości – 1000 – lecie Królestwa!

  • Światowy Dzień Ziemi

Ten dzień przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety. W klasach 7, 8 na lekcjach geografii uczniowie oglądali prezentację o odnawialnych źródłach energii, wypełnili kartę pracy oceniając wady i zalety elektrowni słonecznych, wodnych, wiatrowych i geotermalnych. Na biologii natomiast omawiane były zagadnienia dotyczące skutków zanieczyszczeń Naszej Planety. W klasach 5, 6 uczniowie obejrzeli film edukacyjny ,, Dzień Ziemi „. Podczas lekcji biologii poruszona została tematyka segregacji odpadów.

  • Powiatowy Konkurs Poetycki Haiku

Uczeń klasy 8, Volodymyr Melnyk, został laureatem V Powiatowego Konkursu Poetyckiego Haiku pod patronem m.in. Prezydenta Miasta Piły i Instytutu Orientalistyki UAM. Powtórzył swój sukces z ubiegłego roku, tworząc poezję w języku polskim, mimo że nie jest to jego język ojczysty. Jego haiku dotyczyły tematów: SFERA, ASTRONAUTA i WZÓR.

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Nikodem Fąferek, Kacper Pawłowski i Michał Niemczyński reprezentowali Gminę Ujście w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Pile. Michał zajął 2, a Kacper 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Chłopcy wykazali się bardzo dużą wiedzą za zakresu pożarnictwa i dużą przewagą pokonali rywali.

  • Światowy Dzień Języka Angielskiego

Z Okazji Światowego Dnia Języka Angielskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „London Week”. Klasy 5-8 realizowały zadania związane z Londynem, m.in. tworzyły makiety, stroje, scenki i drzewa genealogiczne. Obchody zakończyły się spotkaniem przy herbatce i ciasteczkach. W projekt zaangażowały się również przedszkolaki.

  • III Konferencja Instytutu Orientalistyki UAM

Podczas III Konferencji Instytutu Orientalistyki UAM Dzieciom – „Wokół orientalnego stołu”- zostały wręczone nagrody V Powiatowego Konkursu Poetyckiego Haiku, w którym uczeń kl.8 – Volodymyr Melnyk – zajął III miejsce. Po uroczystym rozstrzygnięciu konkursu nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach i warsztatach Instytutu Orientalistyki. Poznawaliśmy etykietę japońskiego stołu, czyli jakich błędów nigdy nie popełniać w japońskich restauracjach; uczyliśmy się prawidłowego chwytu i użycia pałeczek; rozpoznawaliśmy zapachy i smaki przypraw indyjskich, jak również zaprezentowano potrawy, które mogłyby być wyzwaniem kulinarnym dla Europejczyka.

  • Lekcja historii i patriotyzmu ,,Bitwa o Polskę 44”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekonstrukcji wydarzeń historycznych przygotowanych przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”. Była to lekcja historii eksperymentalnej, która przybliżyła młodzieży życie podczas II wojny światowej. Ciekawe opowieści prowadzącego wywołały duże zainteresowanie uczniów, którzy chętnie brali udział w odgrywanych scenkach. Podczas zajęć można było zobaczyć stroje historyczne, wyposażenie wojskowe i repliki sprzętu wojskowego.

  • Egzamin ósmoklasisty

To były dni pełne nie tylko sprawdzianu wiedzy, ale również sprawdzianu radzenia sobie z emocjami, stresem. Drodzy Uczniowie, daliście radę! I choć na wyniki trzeba będzie poczekać do 4 lipca, już dziś mocno trzymamy za Was kciuki!

  • Bezpieczeństwo w Gospodarstwie Rolnym

Bartosz Grajkowski z kl.8 został laureatem etapu wojewódzkiego VI Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Wioski bez troski”, zajmując finałowe III miejsce. Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci służy popularyzowaniu zasad bezpiecznej pracy oraz zaleceń prewencyjnych i profilaktycznych, stanowiących merytoryczną treść kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”, która odnosi się do zdrowia człowieka w aspektach: fizycznym, psychicznym i społecznym.

  • Wędrówka z Janem Pawłem II”

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Ujściu po raz kolejny mieliśmy okazję „Wędrować z Janem Pawłem II”. Tym razem zadania dla grup nawiązywały do literatury i do teatru, w którym wielokrotnie w młodości główne role odgrywał Karol Wojtyła. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Ujściu oraz szkolną, bo właśnie tam m.in. znajdowały się podpowiedzi do zadań. To była niezwykła wędrówka pełna wiedzy.

  • Mistrzostwa Polski Pływania w Płetwach

Cieszymy się, że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje. W zakończonych Letnich Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Płetwach, które odbyły się w dniach 25-28 kwietnia 2025 w Dębicy, nasz uczeń Adam Jankowski zdobył dwa brązowe medale w kat. D – na 50 m SF i 100 m SF.

  • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

Kolejny rok włączyliśmy się do akcji upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Symbolem pamięci jest żonkil – kwiat, który według relacji świadków Marek Edelman, ostatni przywódca powstania, składał co roku pod pomnikiem Bohaterów Getta.

  • Światowy Dzień Pszczoły

W naszym przedszkolu 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły. Tego dnia dzieci miały okazję poznać niezwykły świat tych małych, pracowitych stworzeń, które odgrywają kluczową rolę w przyrodzie. Przedszkolaki brały udział w różnych grach i zabawach tematycznych, które miały na celu przybliżenie im życia pszczół.

  • Przedstawienie ” Wiosna – pora radosna”

Uczniowie klasy I przygotowali przedstawienie „Wiosna – pora radosna”. Starannie przygotowali role i ciekawe stroje – biedronki, wiewiórki, pszczółki, jeża, kwiatka, deszczu, wiatru, motyla, słoneczka no i pani wiosny. Z dużym zaangażowaniem czarowali, by już wiosna była z nami – ciepła, kolorowa, pełna śpiewu ptaków, słońca i szumu wiatru. Nie zabrakło też radosnych piosenek, tańca motyli i gry na trójkącie małego bohatera w przebraniu kotka. Widzom udzielił się wiosenny nastrój.

  • „Młodzież zapobiega pożarom”

W Wolsztynie odbyły się eliminacje wojewódzkie OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. W grupie I (kl.1-4), powiat pilski reprezentował uczeń naszej szkoły Kacper Pawłowski. Rywalizacja była bardzo zacięta, ostatecznie Kacper zajął 7 miejsce (na 32 osoby), a do zakwalifikowania się do ścisłego finału zabrakło niewiele, bo 1 pkt. Kacprowi serdecznie gratulujemy i życzymy mu dalszych sukcesów w przyszłych latach.

  • Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka nasza szkoła wspólnie ze sołectwem w Mirosławiu, przy ogromnym wsparciu rodziców i nauczycieli, zorganizowała wesoły festyn na świeżym powietrzu. Były dmuchane zamki, stoiska gastronomiczne, gry, zabawy, a także stoisko z warkoczykami. Dzieci z radością korzystały z atrakcji, a o bezpieczeństwo uczestników zadbała OSP Nowa Wieś Ujska – serdecznie dziękujemy za obecność i czuwanie nad spokojnym przebiegiem wydarzenia.

  • Ogólnopolski Konkurs Literacki „Zawierszowani”

Nasza uczennica z kl.8, Nadia Pańczak, wzięła udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Zawierszowani” zorganizowanego przez Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Andrzeja Grubby w Przytocku. Tegoroczna edycja została poświęcona twórczości poetki Julii Hartwig. Nadia podjęła się próby interpretacji wiersza pt. „Nawet muzyka”, a jej praca została zamieszczona, wraz z komentarzem p.Grzegorza Sierockiego, na stronie konkursowej szkoły.

  • Spektakl „Wilk i Zając – Nowa Przygoda”

Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję obejrzeć kultową bajkę w nieco innym wydaniu. Przedstawienie w zabawny i pouczający sposób pokazało, jak ważna jest zgoda, współpraca i wzajemne zrozumienie. Kolorowa scenografia, żywiołowa gra aktorska oczarowała młodych widzów. Bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia i czekamy na kolejne spektakle.

  • Gminny Konkurs Recytacji Prozy „Literacko Zakręceni”

Motywem przewodnim VI Gminnego Konkursu Recytacji Prozy „Literacko Zakręceni” była miłość. To właśnie miłość bowiem „jest najwyższą siłą wszechświata i wprawia w ruch gwiazdy” ( D. Alighieri ). To ona decyduje o naszym życiu i określa je – stąd wybór tematu recytacji prozy. Uczennica naszej szkoły – Nadia Pańczak z kl.8 zajęła w nim III msc. !

  • Konkurs Ortograficzny

W naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny, podczas którego uczniowie zmagali się z testami sprawdzającymi znajomość zasad pisowni oraz z dyktandem. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, skupieniem i językową czujnością.

  • Dzień Mamy i Taty

Przedszkole w Mirosławiu świętowało Dzień Mamy i Taty. Tego dnia w naszej sali pojawili się rodzice. Dzieci zaprezentowały się w tańcu, wierszach i piosenkach. Wzruszone mamy i tatusiowie nagradzali swoje pociechy brawami. Rodzice przygotowali poczęstunek ,charakter uroczystości był wyjątkowy.

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej lubianych przez większość maluchów dni w roku. Najważniejszą misją święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, ich prawa i potrzeby. W klasach I-IV oraz przedszkolu obchody Dnia Dziecka, odbywały się bardzo hucznie były wspaniałe animacje, zabawy, tańce oraz prezenty i pyszne hot dogi. Uczniowie klas 4-8 rozpoczęli dzień od pogadanki z pedagogiem szkolnym na temat zdrowego stylu życia, później sprawdzili swoją wiedzę w quizie o sporcie. Nie zabrakło również różnego rodzaju konkurencjach sportowych. Na koniec miło spędziliśmy czas przy ognisku.

  • Mali Odkrywcy w Wielkiej Brytanii

Otrzymaliśmy certyfikat za zrealizowanie ogólnopolskiego projektu edykacyjno-kulturowego „Mali Odkrywcy Wielkiej Brytanii”. Dzięki niemu uczniowie przedszkoli i klas 1-3 stali się Małymi Odkrywcami Wielkiej Brytanii. Poznali kulturę, język, tradycje i historię – a to dopiero początek ich językowej podróży. Przed naszymi Małymi Odkrywcami już wkrótce kolejne wyzwania – odkrywanie innych krajów anglojęzycznych.

  • Egzamin – karata rowerowa

Uczniowie klasy 4 naszej szkoły z powodzeniem zdali praktyczną część egzaminu na kartę rowerową. To ważny krok w ich drodze do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się po drogach. Egzamin odbył się na specjalnie przygotowanym torze. Dzieci musiały wykazać się znajomością zasad bezpieczeństwa, umiejętnością prawidłowego sygnalizowania manewrów oraz opanowaniem techniki jazdy na rowerze.

  • Zwiedzamy Biskupin i Gniezno

Uczniowie klasy 1-4 wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. W Biskupinie poznali, jak wyglądało życie ludzi w dawnych czasach, a w Gnieźnie zwiedzili katedrę i spacerowali po rynku. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Przedszkolaki z Oddziału przedszkolnego w Nowej Wsi Ujskiej i Mirosławia odwiedziły Fundację Gębiczyn. Dzieci wraz z Paniami animatorkami wybrały się do pobliskiego lasku, gdzie mogły podziwiać rzeźby. Po drodze wszyscy radośnie podziwiali piękne stado koników polskich, które skradły serca dzieci. Nie zabrakło także kreatywnych zajęć plastycznych.

W tym roku, czyli w piątek 13 czerwca 2025 Dzień Pustej Klasy jest obchodzony po raz 10. Celem Dnia Pustej Klasy jest zachęcenie do nauki na świeżym powietrzu, a zamiast tradycyjnych lekcji, dzieci i nauczyciele organizują różne aktywności na świeżym powietrzu, takie jak: wycieczki, gry terenowe, obserwacje przyrody, czy wspólne spacery.

Wycieczka dla naszych uczniów rozpoczęła się na stacji Chodzież Główna. We Wrocławiu czekało mnóstwo atrakcji. Mimo delikatnego deszczu, uczniowie z zaangażowaniem wzięli udział w pierwszej zabawie, jaką była gra miejska na rynku. Zadania przygotowane dla poszczególnych grup przez Akademię Wrocmanii sprawiły uczestnikom wiele radości. Następnego dnia uczniowie mieli okazję odwiedzić Hydrpolis, Afrykarium oraz Zoo. To był niewątpliwie udany wyjazd dla naszych uczniów, który na długo zapamiętają.

  • Wizyta przedszkolaków w Węglewie

Przedszkolaki z Mirosławia były z gościnną wizytą w Węglewie u Państwa Marleny i Andrzeja Gucwów. Pogoda dopisała więc dzieci bawiły się wspaniałe. W pięknym ogrodzie maluchy znalazły domek. Dziewczynki szybko zorganizowały sobie w nim zabawę. Chłopcy wykorzystali sprzęt sportowy do piłki nożnej i mini-koszykówki. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się znowu zorganizować takie spotkanie.

  • Edukacja z wojskiem”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu w ramach III edycji programu ,,Edukacja z wojskiem” realizowanego we współdziałaniu MEN i MON. Zagadnienia omawiane na szkoleniu dotyczą: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Dziękujemy Pani Ani za ciekawe szkolenie.

  • Spec od języków”

Podczas konkursu „Spec od języków” uczniowie naszej szkoły wykazali się świetną znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Dostrzegali podobieństwa między językami, sprawnie wykorzystywali swoje umiejętności i imponowali bogatym zasobem słownictwa.

  • Mistrz słówek

Pod takim hasłem przebiegały ostatnie lekcje języka angielskiego w klasach 1-3. Na każdym poziomie wyłoniony został MISTRZ, który otrzymał wyjątkowy dyplom przygotowany przez starszych kolegów i koleżanki z klasy 5, unikatowy medal oraz nagrodę. Nie obyło się bez dogrywek, a sprawdzenie znajomości słówek z poszczególnych etapów nauki sprawiło wszystkim wiele radości.

  • Bezpieczne wakacje

W naszej szkole odbyło się spotkanie z policją na temat bezpiecznych wakacji. Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa i dowiedzieli się, jak mądrze spędzać czas letni. To była cenna i ciekawa lekcja.

  • Szkodliwość e-papierosów

Wiedzą na temat e-papierosów, a dokładniej na temat ich szkodliwości mogli wykazać się uczniowie klas 5-8, którzy w związku z prowadzoną profilaktyką zapoznawali się z informacjami na ich temat, a następnie sprawdzali swoją wiedzę w postaci testu. Walka była zacięta jednak ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa 6, która otrzymała prezent niespodziankę. Gratulujemy wszystkim wiedzy na temat w/w zagadnień.

  • Drugi Polak w Kosmosie

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili relację na żywo ze startu rakiety z Sławoszem Uznańskim na pokładzie. To wyjątkowy moment – drugi Polak poleciał w kosmos. Dla wielu było to inspirujące i niezapomniane wydarzenie.

  • Mistrz Tabliczki Mnożenia

Dnia 18 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla klasy drugiej i trzeciej pod nazwą „Mistrz Tabliczki Mnożenia” Celem konkursu było rozwijanie umiejętności szybkiego i poprawnego mnożenia, a także zachęcanie uczniów do doskonalenia swoich zdolności matematycznych w przyjaznej atmosferze rywalizacji. Liczyła się nie tylko znajomość tabliczki mnożenia, ale również szybkość i dokładność rozwiązywania zadań.

  • Pożegnanie 8-klasistów

Ósmoklasiści pożegnali szkołę we wspólnej zabawie pełnej radości, muzyki i tańca. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli spotkanie miało wyjątkowy klimat. Były wzruszenia, uśmiechy i piękne wspomnienia na zakończenie tego ważnego etapu. Niech przed Wami otwierają się nowe ścieżki i spełniają szkolne marzenia!

  • Wakacje

Po pracowitym roku szkolnym, pełnym różnorodnych zadań wyruszamy na zasłużone wakacje.

Życzymy wszystkim, by były pełne słońca, radości i wypoczynku.

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/25 i pożegnanie absolwentów

Ósmoklasiści, ruszamy z mapą serca w nową drogę, bo właśnie dziś pożegnaliśmy naszą Szkołę Podstawową w Nowej Wsi Ujskiej. Zabieramy wspomnienia, historie i przeżycia, które nam towarzyszyły przez ponad 8 lat.

Zakończenie roku szkolnego 2024/25 dla klas młodszych I-IV miało miejsce w Mirosławiu, następnie dla starszych (V-VIII) w Nowej Wsi Ujskiej.

Rozpoczęliśmy Mszą św., a na uroczystym apelu powitaliśmy przedstawicieli władz Miasta i Gminy Ujście – Wiceburmistrza Pana Tomasza Ciechanowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Cecylię Witczak, Radnego – Pana Mariusza Pełechatego oraz Prezesa Firmy SATEBA w Mirosławiu – Pana Dariusza Terleckiego. Nie zabrakło Pań Sołtys obu wsi – p.Alicji Hajt oraz p.Małgorzaty Ignacy, szanownych emerytów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz zaproszonych rodziców i uczniów.

Polonez rozpoczął część oficjalną pożegnania Absolwentów, podczas której wręczone zostały nagrody. Statuetkę Honoriusza Szkoły otrzymał Karol Pelechaty, miano Najlepszego Ucznia zdobyła Maja Ilczuk ze średnią 5,82, która dodatkowo wykazała się 100%- frekwencją ( podobnie w klasach młodszych- Kornelia Szlachciak ). Doceniliśmy także uczniów, którzy wyróżnili się w czytelnictwie, a byli to: Ryszard Czerniak z kl.7 oraz Kaja Zielińska i Maria Sawińska z kl.4.

Szkołę podstawową ukończyli z wyróżnieniem Karol Pelechaty oraz Nadia Pańczak. W klasie VI wyróżniające się świadectwo otrzymali: Martyna Niemczyńska, Maja Chmiela, Zuzanna Pawlus i Adam Jankowski, z kl.V – Maja Ilczuk, Oliwia Piechocka, Kamil Szwemiński, Zuzanna Przystasz oraz Maja Głowacka, natomiast w kl.IV Maria Sawińska, Julita Wiliczkiewicz, Antonina Maćkowiak, Michał Niemczyński, Kacper Pawłowski i Damian Grajkowski. Nagrody książkowe w imieniu Rady Rodziców wręczała przewodnicząca Pani Małgorzata Jessa.

Bez osób, które zawsze nas wspierały w działaniach i przedsięwzięciach, bez Rodziców, na których możemy liczyć, nie byłoby szkoły – stąd nasze niskie ukłony i podziękowania wręczone imiennie na apelu.

Absolwenci zwrócili się również z podziękowaniami do Pana Dyrektora oraz swych wcześniejszych wychowawców – p.Joli Kujawy oraz p.Jadwigi Potoczko, przekazując dlań tablo, bukiet kwiatów i moc wdzięczności.

W część I uroczystości Bartosz Grajkowski pięknie zaśpiewaną piosenką dziękował w imieniu wszystkich Absolwentów Rodzicom, a kl.6-7 podsumowały utworem „Kolejny krok” mijający rok szkolny.

Część II stanowiła „audycja radiowa” pt.”Głos ósmej klasy ” prezentująca nasze grono pedagogiczne z uśmiechem i lekkim przymrużeniem oka.

Wyjątkowym momentem było również zasadzenie przez uczniów kończących szkołę i ich Rodziców na terenie szkolnym drzewka -ozdobnego klonu, które symbolizować będzie cząstkę Absolwentów pozostałą w naszych murach na zawsze.

Pan Dyrektor podziękował Pani Małgorzacie Ignacy – nauczycielce oddziału przedszkolnego w Nowej Wsi Ujskiej, która kończy swą pracę u nas. Dziękujemy ogromnie za pasję, energię i uśmiech, które towarzyszyły najmłodszym każdego dnia.

Życząc wszystkim bezpiecznych, pogodnych i pełnych wrażeń wakacji i urlopów, żegnamy się z naszymi uczniami do 1 września!