WIEŚCI ZE SZKOŁY  – wrzesień – październik 2022

 • Nowy rok szkolny

Szybko minęły wakacyjne dni, pozostawiając miłe, słoneczne wspomnienia. 1. września zadźwięczał dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2022/2023. Wróciliśmy do swoich klas, do swoich nauczycieli i kolegów z wiarą, że czeka nas wiele szczęśliwych chwil.

„Po przygodę wyruszamy…” – o tym przekonani są przede wszystkim pierwszoklasiści, którzy rozpoczęli swoją szkolną przygodę z nauką, zabawą i kolegami. A oto uczniowie klasy I:

1. Chmielnik Dominik

2. Fąferek Liliana

3. Kisielewski Hubert

4. Rokita Oskar

5. Wilczura Nikodem

Życzymy im, by czuli się tu dobrze, by nawiązywały się przyjaźnie a zdobywana wiedza otwierała okno na świat. Na tej drodze towarzyszyć będą dzieciom rodzice i nauczyciele.

Wszyscy razem tropić będziemy wiedzę, by osiągać sukcesy edukacyjne i wychowawcze. Chcemy też rozwijać zdolności i umiejętności, poznawać nowe miejsca i cieszyć się każdego dnia, że możemy być razem.

Z planu pracy szkoły na bieżący rok wynika, że uczniowie będą mieli wiele możliwości, by te sukcesy osiągać, czego wszyscy sobie życzymy.

 • Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony w naszej szkole 15 i 16 września, to święto pomysłów i talentów. Mała Vashti ( bohaterka książki “The Dot”) stała się inspiracją również dla uczniów – stąd pomysł, aby zorganizować szkolny pokaz talentów (w kl. I-IV). Okazało się, że każdy jest w czymś dobry i świetnie, że można było to pokazać innym. Radość działania przeniosła się na pozostałych, nawet najmłodszych, którzy “zarazili” się TALENTAMI! Starsi ( kl.V-VIII) kreatywnie zrealizowali plakat prezentujący swoje klasy, a potem uczestniczyli w przeróżnych konkurencjach i zadaniach, których motywem przewodnim była KROPKA. Potrzeba nam takich dni… i kropka!

 • Nowy Samorząd Uczniowski wybrany!

26 września, w wyniku tajnego głosowania poprzedzonego kampanią wyborczą, wybrano nowy skład SU na rok szkolnym 2022/2023 i jest on następujący:

PRZEWODNICZĄCA – Anita Szuchmilska z kl. 8

ZASTĘPCA – Martyna Jankowska z kl.8

SEKRETARZ – Maja Jessa z kl. 7

Serdecznie gratulujemy zaufania, którym obdarzyli Was koledzy i koleżanki. Życzymy owocnej pracy!

 • Spotkanie z Hiszpanią, Francją, Niemcami i Wielką Brytanią

Europejski Dzień Języków już na stałe został wpisany do kalendarza imprez naszej szkoły i nie da się ukryć, że zakończony zdecydowanym sukcesem. Klasy 5-8 przygotowały się do tego wydarzenia perfekcyjnie. Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Hiszpania to kraje, które prezentowane były przez uczniów i zachwyciły swoją kulturą oraz ciekawostkami.

Kolorowe plakaty zawierające mnóstwo informacji, podstawowych zwrotów i słówek, prezentacje multimedialne i filmiki wzbogaciły dzisiejsze wydarzenie. Zaskoczeniem okazały się także bogato zastawione stoły oferując tradycyjne dla prezentowanych państw produkty. Chociaż na chwilę poczuliśmy się jak na zagranicznej wycieczce!

Niespodzianką okazały się także pozdrowienia dla naszej szkoły przesłane i nagrane między innym w Madrycie, Kolumbii, Ekwadorze czy też przez naszych byłych uczniów mieszkających obecnie w Krakowie. Nazwa naszej wsi nie zawsze okazywała się łatwa do wypowiedzenia! Na chwilę zwykła klasa lekcyjna zamieniła się także w salę tańca flamenco.

Po przedstawieniu każdego kraju uczniowie rywalizowali w quizie zawierającym nietypowe informacje o danym kraju oraz sprawdzali swoją wiedzę na temat liczenia m.in. po szwedzku,czy fińsku. Po dogrywce pomiędzy kl. 6 i 8 najlepsza w quizie okazała się klasa 8. Podsumowaniem wspólnego spotkania było odśpiewanie znanej wszystkim piosenki “Panie Janie” w języku polskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim oraz niemieckim, co okazało się miłym akcentem finalizującym spędzone wspólnie przedpołudnie. Brawa dla wszystkich uczniów, wychowawców oraz ich rodziców, którzy na 100% zaangażowali się w przygotowania tego wyjątkowego dnia.

 • Sukcesy artystyczne

– wyróżnienia dla dziewcząt z klasy 7 – Marii Greckiej i Mai Jessy w powiatowym konkursie plastycznym “Jeszcze będzie przepięknie – świat bez wojen”. Nasze uczennice odebrały nagrody w Galerii na Starym Rynku w Ujściu z rąk p. Marka Kamińskiego – członka zarządu Powiatu Pilskiego oraz Przemysława Zdunka – dyrektora UDK. Gratulujemy przepięknych prac konkursowych!

 • Bieg na medal ( brązowy )!

W poniedziałek 3. października odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasza szkoła wzięła udział w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (chłopcy klasy 7-8) i ostatecznie uzyskała trzecie miejsce! Jest to niewątpliwe jeden z największych sukcesów sportowych z naszej szkoły. Reprezentowali nas:

-Oskar Łabicki kl. VII

-Maksymilian Theil kl. VIII

-Franek Pełechaty kl. VIII

-Jan Grecki kl. VIII

-Oliwier Hreczyński kl. VIII

-Kryspin Łojko kl. VIII.

 • Dzień Chłopca

W ten dzień popłynęły życzenia dla mniejszych i …większych chłopców!

“Śmiejcie się dużo, marudźcie mało, a do klasówek uczcie się śmiało! Bądźcie mądrzejsi niż komputer i szybsi niż…japoński skuter!”

Dziewczyny pamiętały 30. września o swoich kolegach szczególnie – stąd moc zadań, quizów, konkursów i konkurencji, które musieli rozwiązać. One zaś osłodziły ten dzień pysznymi deserami (stworzonymi przez SU), słodyczami, medalami i najróżniejszymi prezentami otrzymanymi w klasach. Było wiele uśmiechu i radości!

 • Z wizytą u Pana Kleksa

Uczniowie klasy IV podsumowali pracę nad lekturą ,,Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwy. Każde dziecko miało ,,stworzyć lekturę w pudełku”‘, czyli włożyć do niego wszystko, co kojarzy się z tą książką. Powstały wspaniałe prace przestrzenne. W magicznych pudełkach znalazły się przedmioty związane z niezwykłą szkołą Pana Kleksa: piegi, pompka powiększająca, kolorowe szkiełka, senne lusterko czy pastylki na porost włosów. Na pochwałę zasługuje pomysłowość uczniów, wkład pracy czy inwencja własna. Z pewnością lektura ta na długo zapadnie w pamięci naszych czwartoklasistów i młodszych uczniów, którzy mieli okazję podziwiać wykonane dzieła podczas wystawy prac na szkolnym korytarzu. Ten projekt to kolejny krok w rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów, ale też świetna zabawa z książką… Dziękuję Wam Czwartoklasiści za piękne prace…Wasz Pan Kleks.

 • Akcja Gimnastyczny Regał

Bierzemy udział wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. w GIMNASTYCZNYM REGALE! Akcja podąża za hasłem “W zdrowym ciele zdrowy duch” a czytelnicy pokazują, że nie tylko mają silne i zdrowe umysły dzięki literaturze, ale też dbają o swoje kochane ciało! Uczniowie dają ponieść się wyobraźni i wymyślają niezłe figury gimnastyczne – realizowane podczas czytania książki.

Okazuje się, że można to połączyć! A nawet trzeba ( kiedy piękna pogoda nam sprzyja ) czytać na łonie natury…i do tego w ruchu! Wszystkie te elementy realizują uczniowie na godzinie wychowawczej. Są i książka, i ćwiczenia, i piękne okoliczności przyrody…

Zachęcamy innych – dołączcie do naszej akcji!

 • Nie ma jak…tabliczka mnożenia!

7 października w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Z tej okazji przedstawiciele klasy VII i VIII wraz z nauczycielkami: panią Jolą i Małgosią, przeprowadzili egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania egzaminatorów, uzyskały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia. Poza tym uczniowie mogli stworzyć własnego potwora oraz spróbować swoich sił rozwiązując łamigłówki. To był pełen emocji dzień.

 • Noc Zawodowców

W piątek, 7 października br. w godzinach od 17.00 do 20.30 uczniowie kl.8 wzięli udział w “Nocy zawodowców”, która odbyła się w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży.

Głównym celem wydarzenia była promocja kształcenia branżowego i dualnego wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy w ciekawy sposób przedstawili uczestnikom wybrane profesje. Uczniowie poznali miedzy innymi takie zawody jak: hydraulik, fryzjer, elektryk, mechanik samochodowy, kucharz, spawacz, krawiec i wiele innych. W trakcie trwania imprezy zaprezentowały się szkoły: ZS Hipolita, ZS Rataje. Uczestnicy mogli również zatańczyć wspólną belgijkę. Ten niezwykły wieczór zakończył przepiękny pokaz „Światło i dźwięk”.
Udział naszych uczniów w projekcie „Noc zawodowców” z pewnością wpłynął na poszerzenie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego oraz skłonił do refleksji na temat swojej zawodowej przyszłości.

 • Święto Edukacji Narodowej

W życiu szkoły to bardzo miły dzień. Wszystko takie odświętne: stroje, kwiaty, uśmiechy, laurki i życzenia. Tak było i tym razem. Klasy I – IV przygotowały apel, w czasie którego odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Mądra Sowa – wobec zaproszonych gości- przeprowadziła egzamin a potem wręczyła klucze, które otworzyły uczniom drzwi do szkoły… Pan dyrektor przypieczętował to zaczarowanym ołówkiem. Dzieci recytowały też wiersze, zaśpiewały piosenki o nauczycielach i ich roli w życiu każdego ucznia. Dołączyły do tego najszczersze uśmiechy i powstał przepiękny bukiet dziecięcych serc. Zwieńczeniem była samba dla pedagogów porywająca wszystkich do tańca.

Nauczyciele i pracownicy szkoły wdzięczni uczniom za sympatyczne chwile z sentymentem przypominali sobie swoje szkolne lata i pedagogów, dzięki którym mają co wspominać…
Niech więc wszystkie wypowiedziane słowa, ciepłe myśli i podziękowania staną się udziałem nas wszystkich…