Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Wróciliśmy do nauki stacjonarnej a dzięki Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego, przypadającemu 21 lutego, mogliśmy wziąć udział w turnieju językowym. Podzieleni na 3 zespoły składające się z uczniów kl.V- VIII rozwiązywaliśmy zadania dotyczące homofonów, słowotwórstwa, staropolskich imion, feminatywnych form zawodów, czy też dokładnego czytania instrukcji. Dobrej zabawy, dowcipu i śmiechu było w tym sporo, dlatego też konkurencje upłynęły nam szybko. Ostatecznie zwycięską drużyną została grupa nr 3 w składzie: Alicja W.(kl.8), Martyna S.(kl.7), Maja J.(kl.6) i Sebastian W.(kl.5). Podczas turnieju zostały także wręczone nagrody książkowe za zorganizowane wcześniej klasowe konkursy czytania ze zrozumieniem. Ich zwycięzcy to: kl.IV- Kalina L., kl.V- ex aequo Modest S. i Sebastian W. kl.VI- Maja J., kl.VII- ex aequo Wiktoria P. i Martyna S., zaś w kl.VIII ex aequo Kinga M. oraz Jan P. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Dodatkowo podczas zajęć j. polskiego i przerw lekcyjnych graliśmy we frazeologiczne memo, kody QR przenosiły nas do platform z zadaniami i oglądaliśmy filmiki- Język ojczysty- dodaj do ulubionych .
W ramach obchodów tego dnia klasy 1-3 podjęły różne zadania. Uczniowie zmierzyli się z wieloma polonistycznymi zagadnieniami i zabawami językowymi, także z wykorzystaniem programu komputerowego “Oczami dziecka” min. łamańce językowe, palindromy rebusy, krzyżówki wykreślanki, ćwiczenia w pięknym czytaniu oraz kaligrafia. Efektem tych działań były prezentacje i plakaty. Dzieci udowodniły, że znają swój język ojczysty i potrafią się nim prawidłowo posługiwać. Ciekawe zadania stały się zachętą do podjęcia kolejnych językowych przedsięwzięć.

Pomoc Ukrainie
Połączyliśmy siły w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Nowej Wsi Ujskiej. Prosiliśmy rodziców naszych uczniów, przedszkolaków, młodzież i dzieci, wszystkich pracowników szkoły oraz przyjaciół i sympatyków o włączenie się do wspólnej akcji zbiórki potrzebnych artykułów. Zbieraliśmy produkty żywnościowe, higieniczne, karmę dla zwierząt, koce, ręczniki, bieliznę – czyli wszystko to, co najbardziej było potrzebne. Opisaliśmy paczki po ukraińsku i trafiły one bezpośrednio do potrzebujących za naszą wschodnią granicą. Zawsze wierzymy w siłę i moc naszych SERC!
Drugą akcją było przekazanie Pani burmistrz Ustrzyk Dolnych – Magdzie Gajewskiej zabawek/ pluszaków dla dzieci. Pomogły najmłodszym choć na chwilę oderwać się od potwornej rzeczywistości…
Następnie dołączyliśmy do zbiórki finansowej na rzecz Ukrainy w ramach PAH ( Polskiej Akcji Humanitarnej ) i udało nam się zebrać przez 5 dni – 1423,71zł (!), a każda suma w obliczu tej tragedii ma znaczenie.
Zainicjowaliśmy też akcję #przyjaciółkaprzyjaciółce w naszej gminie i w…Pile! Przygotowaliśmy łącznie 23 materiałowe torby, na kwotę ok. 3 500 zł, które stanowiły podręczą „wyprawkę” dla kobiet, które przybyły do nas praktycznie bez niczego. Niesamowite, że w tak małej szkole, poruszono tak wiele serc! Dziękujemy…
#SzyjemyDobro #SzyjemydlaUkrainy #EmotkowePożeraczeSmutków Kolejne nasze działanie to uszycie wraz z uczniami 16 poduszek-emotek oraz Poduchy Giganta – Szczęściary ( stworzona przez p. Madzię Kin ). Nasze poduszki wyruszyły w drogę do szpitala psychiatrycznego w Łodzi, gdzie przebywają m.in. dzieci z Ukrainy. Mamy nadzieję, że Pożeracze Smutków spełnią swoją rolę! Poducha Gigant została wystawiona na licytację na Allegro w ramach akcji Nauczyciele szyją dla Ukrainy. Środki z jej sprzedaży wspomogą Ukrainę.

„Laboratoria Przyszłości”
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zakupiła min. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W naszej szkole na lekcjach informatyki odbyły się już pierwsze lekcje z wykorzystaniem klocków lego. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime, który posiadamy, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania.
Zadaniem dzieci nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami, dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.
Cele edukacyjne:
• rozwijanie logicznego i algorytmicznego myślenia
• rozwijanie umiejętności współpracy
• rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia
• nauka kodowania i programowania

Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w Polsce od 2005 roku. W naszym kraju organizatorem wydarzenia jest obecnie Polskie Centrum Pogramu Safer Internet (PCPSI). Dzień ten ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież.
W tym roku dzień ten był obchodzony 8 lutego. W naszej szkole z tej okazji na lekcjach informatyki we wszystkich klasach odbyła się prezentacja i dyskusja na temat bezpieczeństwia w sieci. Następnie uczniowie z klas 5-8 wykonali grafikę o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, a na końcu odbył się quiz wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie na platformie kahoot.

A u naszych młodszych i najmłodszych…
W ramach tygodniowego tematu zajęć “W krainie Tysiąca Jezior” przez cały tydzień omawialiśmy znaczenie wody w przyrodzie i życiu człowieka. Uczniowie poznali również piękną krainę jaką jest Warmia i Mazury. Końcowym etapem naszych zajęć w dniu dzisiejszym była praca plastyczna pt. “Podwodny świat” Wykonane prace były bardzo oryginalne i pomysłowe. Dzień szczególnie był pracowity, ponieważ postanowiliśmy założyć hodowlę szczypiorku. Wiosna tuż tuż za oknem i w naszej klasie. Cierpliwie czekamy na efekty naszej pracy.
Jak powstaje chleb?
Dowiedziały się tego dzieci z oddziału przedszkolnego w Mirosławiu, które poprzez zajęcia praktyczne wykonały dwa przepyszne bochenki chleba.

Projekt „Zabawa sztuką”
Malować nożyczkami…? A dlaczego by nie?!!!
Wzorując się dziełami francuskiego malarza fowisty Henri Matisse’a, jak też wykorzystując swoją wyobraźnię, uczniowie klas VII i VIII podjęli się udziału w ciekawym projekcie Zabawa sztuką. Na zajęciach języka niemieckiego nie tylko poznali sylwetkę “dzikiej bestii malarstwa”, ale też poczuli ten trend, pobawili się kolorami i kontrastami. Ich prace zawisły w szkolnej galerii.

A’la Picasso
W piątek 11 marca dzieci z przedszkola w Nowej Wsi Ujskiej bawiły się ze sztuką W ramach projektu edukacyjnego na jeden dzień zmieniliśmy się w artystów. Oglądaliśmy malarstwo Pabla Picassa. Zainspirowani jego kolorowymi dziełami stworzyliśmy portrety. Zaczęliśmy zabawami z kartką w rytm irlandzkich melodii. Potem przenieśliśmy kreski na kartkę i za pomocą kredek stworzyliśmy fryzury. Na koniec pastelami rysowaliśmy szczegóły twarzy. Wesoła zabawa- edukacja poprzez ruch D. Dziamskiej- sprawiła nam wiele frajdy a efekty pracy są godne prawdziwych artystów.

Dzień Liczby Pi
Święto LICZBY PI już za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach: plastycznym (I miejsce Marta Grajkowska, II miejsce Wiktoria Pławuszewska, III miejsce Marysia Grecka) oraz na zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku (zwyciężczyni – Wiktoria Czerniak zapamiętała 31 cyfr). Gratulujemy!

Dzień Kobiet
Ach co to był za dzień…! Były kwiaty, czekoladki, muffinki, KUPONiada, szalone fryzury, sukienkowo-spódnicowy zawrót głowy, życzenia, upominki, gofry, pizza, a przede wszystkim uśmiechy na twarzach żeńskiej części społeczności szkolnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim kolegom za upiększenie tego dnia!

17 marca – Dzień Świętego Patryka
W tym dniu obchodzono w naszej szkole dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Uroczystość ta stanowiła podsumowanie lekcji kulturowych na temat krajów anglojęzycznych. Dla przypomnienia, święto to obchodzone jest od wielu lat, 17 marca, nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy, „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”. Na korytarzu szkolnym panował kolor zielony, a w klasach ukrywały się słynne irlandzkie skrzaty.

Pierwszy Dzień Wiosny
A podczas jego trwania wiele atrakcji dla przedszkolaków i uczniów:
RECYKLINGOWY POKAZ MODY – pomysłowość naszych “projektantów” przerosła najśmielsze oczekiwania, a czerwone dywany zdominowały modelki i modele w strojach niczym ze światowych wybiegów mody.
KOLOROWA SZKOŁA, KOLOROWE PRZEDSZKOLE – zieleń, czerwień, biel, żółć oraz pomarańcz to kolory, które opanowały budynek szkoły w Nowej Wsi Ujskiej. Ubrania w wyżej wymienionych barwach oraz stanowiska ze smakołykami w tych kolorach cieszyły nasze oczy, a później podniebienia poszczególnych klas podczas wspólnej degustacji.
ZAMIANA RÓL- uczniowie i uczennice klas 5-8 zamienili się swoimi rolami. Ci pierwsi spisali się na medal przygotowując poszczególne zajęcia lekcyjne. Kto wie, może kiedyś ktoś zostanie nauczycielem naszej szkoły?! Trzymamy kciuki!
DZIEŃ BEZ PLECAKA – Dziękujemy za wspólną zabawę! Wasza wyobraźnia nie zna granic, jesteśmy pełni podziwu! Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły zamienili tradycyjną torbę lub plecak na inne, oryginalne ,,nosidła.” Obok koszy, walizek i wózków pojawiła się taczka , wędka, kosze na pranie, pojemnik do proszku, pudełka po klockach, obudowa komputera, szuflada, zabawkowe pojazdy, garnki i wiele innych pomysłów, wymagających od uczniów często dużego wysiłku fizycznego. Dziękujemy Wam za aktywny udział i dobrą zabawę.

21 marca to także DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. To właśnie z myślą o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością 21 marca świętujemy.
Nie zabrakło także tradycyjnej marzanny oraz kolorowego spaceru po Mirosławiu.

Edukacja teatralna – 27 marca – Dzień Teatru
22.03 – klasy 1-5 wyjechały do Piły na spektakl teatralny pt. “Czarodziejski ołówek”. Pełni oczekiwań zajęliśmy miejsca na widowni .Czuć było tajemniczość tego, co przed nami. Już pierwsza scena pokazała, że będzie to cudowny spektakl. Kolejne postacie i wydarzenia wywołały w nas wspaniale emocje i dostarczyły wielu doznań artystycznych. Dopełnieniem były rewelacyjne stroje,scenografia,efekty wizualne i dźwiękowe. Nie bez znaczenia było też przesłanie, że przyjaźń i dobro zawsze zwycięża. Wspomnienia ze spotkania z aktorami zostaną z nami na długo.
We wtorek – 29 marca – uczniowie klas 1-3 mieli okazję wyjechać do WDK w Kruszewie na przedstawienie teatralne pt “Król Ciapciak”. Ciekawa i wesoła fabuła, kolorowe kostiumy, oraz wpadające w ucho rytmiczne piosenki przyciągnęły naszą uwagę. Wielkie brawa dla grupy teatralnej Grajbajki i dla pani reżyser Joli Grabowskiej!

Zachęceni pomysłami innych na przedstawienie klasa I przygotowała krótką inscenizację „Śrubki do zupki”. Śmieszne teksty i zaangażowanie aktorów sprawiły, że bardzo ciekawie spędziliśmy czas. Dzieci starannie się przygotowały i obiecały przygotowanie kolejnych przedstawień.

Cenimy teatr i świat, jaki przed nami otwiera…! Przedszkolacy już po Internetowym Teatrze dla Szkół (przedstawienie pt. “Zaginiony świat” ), a klasy starsze 27 kwietnia wybierają się na “Małego Księcia”.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią nasi uczniowie wzięli udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbyły się w sali wiejskiej w Nowej Wsi Ujskiej. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas 4-8. Do etapu powiatowego awansowała Lena Dąbek z kl. 4 (kategoria kl. 1-4). Niestety w grupie klas starszych nie udało się nikomu dostać do finału ustnego, a byliśmy dosłownie o krok. Wierzymy, że za rok będzie lepiej. Za Lenę będziemy trzymać kciuki 19 kwietnia na turnieju w Bialośliwiu.

1 kwietnia – prima aprilis
Żart, dowcip, dobry humor, prima aprilis…To słowa do zapamiętania z tego dnia.
Świetnie było chociaż na chwilę poczuć się w szkole i przedszkolu swobodnie, jak w domu, prawda? Primaaprilisowy dzień piżamy pozostanie w naszej pamięci na długo.
Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do zabawy!

Sukces naszych biegaczy!
W piątek 25. marca odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Biegach Przełajowych. Ze świetnej strony zaprezentowali się nasi uczniowie. Oskar Łabicki zajął pierwsze miejsce w kategorii rocznik 2009 i młodsi, natomiast Kryspin Łojko uplasował się na trzecim miejscu w kategorii rocznik 2007 i młodsi. Tym samym chłopcy awansowali do finału Mistrzostw Wojewódzkich, które odbędą się 26. kwietnia w Żerkowie. Ponadto w zawodach udział wzięli Mariusz Stawny oraz Oliwier Fąferek, którzy również z dumą reprezentowali naszą szkołę. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” rozstrzygnięty!
Marzec był miesiącem potyczek ortograficznych, w których udział wzięli uczniowie klas 4-8.
Celem konkursu było: promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i interpunkcyjnej, kształcenie umiejętności ortograficznej samokontroli, a także rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.
Podczas apelu nagrodzeni zostali następujący uczniowie, to właśnie Oni zostali Mistrzami Ortografii, w kategorii klasy 4- Faustyna Kaźmierczak, klasy 5- Karol Pełechaty, klasy 6- Maja Jessa, klasy 7- Martyna Suwary, natomiast w klasie 8- ex aequo pierwsze miejsce zajęły uczennice: Kinga Mania i Weronika Westwal. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!