Zima, zwłaszcza w okresie świąt i ferii to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Pamiętaj!
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe, to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
5. Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
6. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
7. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
8. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
9. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
10. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
11. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych i pod nadzorem dorosłych.
12. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, kładów, ciągników itp.) jest niedozwolone i szczególnie niebezpieczne!
13. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
14 W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
15. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
16. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.
17. Zawsze pamiętaj o wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiologiczną, dotyczącą COVID-19, obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa. Przestrzegaj ich. (Między innymi: zasłanianie ust i nosa maseczką w wyznaczonych miejscach, zachowywanie dystansu społecznego 1,5 metra, częsta dezynfekcja lub mycie rąk). Twoje zdrowie i zdrowie Twoich najbliższych jest najważniejsze i po części zależy również od Ciebie!.

Sylwester – fajerwerki.
Pamiętajmy! 
1. Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie osobom pełnoletnim. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych.
2. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
4. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.

Wszystkim życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego Roku oraz radosnego wzmacniającego kondycję fizyczną wypoczynku!