Nauczyciele szyją dla WOŚP !
Dzięki ogólnopolskiej akcji Nauczyciele Szyją Dobro i po sprzedaży 150 Gigantów na konto psychiatrii dziecięcej trafiło 27 746, 88 zł! Jesteśmy szczęśliwi, bo ośmioro osób licytowało naszą poduchę – Toma i Dżerusię – uszytą przez p. Magdalenę Kin i Dorotę Suwary. Ostatecznie sprzedaliśmy ją za ponad 200zł ! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ten szczytny cel, grając wspólnie dla psychiatrii dziecięcej. Kto ją ostatecznie zdobył? My już wiemy…! Jesteśmy wdzięczni, że to Pani Joanna (mieszkanka gminy Połajewo) wylicytowała giganta. Odwiedziła nas ze słodką niespodzianką dla wszystkich uczniów, za którą jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
BohaterOn w naszej szkole
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię, której celem jest promowanie postaw patriotycznych oraz tworzenie wspólnoty pamiętającej o historii Polski i jej bohaterach.
Zgodnie z założeniami kampanii klasy I – III poznały małego Włodka z książki Michała Rusinka pt. “Zaklęcie na w”. Chłopiec nie mógł pójść do szkoły, bo wybuchła wojna. Wojna – słowo na “w” – zaklęcie, które sprawiło, że nic nie było już takie samo. Świat stracił kolory, było smutno i źle…
Po wysłuchaniu fragmentów książki, dzieci z nauczycielkami rozmawiały o tym, co jest w życiu ważne – o miłości, przyjaźni, dobru, rodzinie, Ojczyźnie małej i dużej. Następnie Oliwia Piechocka wraz z dziećmi zaśpiewała piosenkę “Jest takie miejsce na mapie świata, gdzie mieszka mama, ja , no i tata…” Jak dobrze być razem – w domu, szkole, na podwórku.
Uczniowie z klas V – VI słuchali piosenek związanych z powstaniem warszawskim, m.in.: „Powstanie Warszawskie”, „Dziewczyna z granatem”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Warszawskie dzieci” i inne. Dwoje dzieci z klasy VI nauczyło się wybranych utworów – Daria Mantey zaśpiewała piosenkę pt. “Dziewczyna z granatem”, a Bartosz Grajkowski “Dziś idę walczyć, mamo”. Zaśpiewali szczerze, ze swoich dziecięcych serc. Poznajemy historię Polski i pamiętamy o jej bohaterach. Wiemy, jak ważne są dla nas wolność, miłość, Ojczyzna.
Natomiast klasy VII i VIII w ramach cyklu zajęć poznały historię Powstania Warszawskiego – oglądały film, prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennice z klasy VIII – Anitę Szuchmilską i Nikolę Piechocką. Uczniowie przypomnieli też losy bohaterów z lektury “Kamienie na szaniec”. W grupach robili plakaty oraz dołączyli wpis w wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim “Dumni z Powstańców”.
Narodowe Święto Niepodległości w Mirosławiu
„Ten kraj jest bardzo piękny. Rozumiem teraz, jak można go kochać.” ( P. Curie )
Aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli przez lata za naszą wolność – a w szczególności pamięć Powstańców Wielkopolskich – 9 listopada w Mirosławiu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Z całą społecznością szkolną uczestniczyli w nich liczni zaproszeni goście: burmistrz Ujścia -p. Roman Wrotecki, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Pile i dyrektor SP w Ujściu – p. Marek Kamiński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ujściu -p. Cecylia Witczak, wiceprzewodniczący RM w Ujściu – p. Jan Maślak, dyrektor SP w Kruszewie – p. Rafał Wylegała, dyrektor przedszkola w Ujściu- p. Agata Szwak, ks. Paweł Froelich – proboszcz Kruszewa, ks. Bogdan Spychaj – proboszcz Ujścia, sołtys Mirosławia – p. Małgorzata Ignacy, sołtys NWU – p. Alicja Hajt, przedstawiciele OSP w NWU i Mirosławiu oraz KGW obu wsi.
Wspólnie oddaliśmy hołd walczącym o niepodległość Ojczyzny w uroczystej Mszy Św. oraz w Apelu Poległych przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Mirosławiu.
Podczas montażu słowno-muzycznego pt. „Inspiruje nas WOLNOŚĆ” przenieśliśmy się w czasy kolejnych zrywów niepodległościowych, zapaliliśmy znicze pamięci, towarzyszyliśmy matce żegnającej syna idącego na wojnę, słuchaliśmy odezwy Piłsudskiego, dowiedzieliśmy się w jaki sposób być patriotą dzisiaj i z czego możemy być dumni, a dziewczynki z klas młodszych w tańcu z szarfami pokazały piękno Polski.
Dziś, tym mocniej nabierają znaczenia słowa – WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ, OJCZYZNA – o nich nie możemy zapomnieć…
Szkoła do hymnu !
Z całą społecznością szkolną uczestniczyliśmy 11 listopada 2022r. w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” – zarówno w Nowej Wsi Ujskiej, jak i w Mirosławiu – o symbolicznej godzinie 11:11.
Bajkowo w przedszkolu
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Tak było i u nas w oddziale przedszkolnym w Nowej Wsi Ujskiej.
Tydzień Tolerancji
Był to tydzień był dla nas szczególny, ponieważ próbowaliśmy zdefiniować człowieka tolerancyjnego… W czwartek -24 listopada- podsumowaliśmy Tydzień Dobroci, Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień. Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Działania, w które włączyli się wszyscy uczniowie, miały na celu zastanowienie się na znaczeniem DOBRA, TOLERANCJI, ŻYCZLIWOŚCI. Powstały prace plastyczne propagujące tolerancyjną postawę wobec drugiego człowieka, Drzwi Dobroci, Drzwi Pozdrowień, Drzwi Życzliwości, Drzwi Mocy, Łańcuch życzliwości, Pudełko komplementów, Kalendarz dobrych uczynków, a także teksty na temat tolerancji.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego niedługo pojawi się specjalne pudełko, do którego uczniowie będą wrzucać zapisane na kartkach dobre uczynki. Oby życzliwość i tolerancja pozostała z nami już na zawsze…
Dzień Pluszowego Misia
” Miś na smutki i radości,
Miś – gdy coś cię bardzo złości,
Miś – gdy czasem jest ci źle,
Miś – gdy gorzej czujesz się.
Miś dla małych i dla dużych.
Miś w przedszkolu i w podróży,
Miś co leży pod poduszką,
Miś co ma klapnięte uszko,
Miś Puchatek, Miś Uszatek,
Miś z futerka, z pluszu, z łatek…
Dziś Dzień Pluszowego Misia, więc go utul mocno dzisiaj!” 24 oraz 25 listopada było u nas bardzo MISIOWO. Misie opanowały szkołę ! Oddział przedszkolny z Nowej Wsi Ujskiej udał się w odwiedziny do swoich rówieśników z Mirosławia, gdzie wspólnie z przedszkolakami oraz uczniami klas 1-4 brali udział w atrakcjach przygotowanych przez Panią Kasię. Były konkursy, zabawy oraz misiowy poczęstunek.
Powiatowy konkurs pięknego czytania prozy
„Czytanie jest jak śnienie z otwartymi oczami”( Annisa Trisdianty). Przekonał się o tym nasz uczeń klasy 6- Karol Pełechaty- zajmując II miejsce w 2. Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą, który odbył się 29.11.br. podczas uroczystej
gali w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w Pile. Na etapie międzyszkolnym-finałowym wystąpiło łącznie 22 uczestników (13 uczniów szkół podstawowych powiatu pilskiego oraz 9 szkół ponadpodstawowych). Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować własną interpretację tekstu prozatorskiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poprawność artykulacyjną, intonacyjną, czy interpunkcyjną. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Starosty Pilskiego – Pana Eligiusza Komarowskiego.
Serdecznie gratulujemy Karolowi, licząc na wiele ciekawych, czytelniczych przygód w kolejnych latach!
Pomagamy utulić Miluszków…
5 grudnia przypadał Międzynarodowy Dzień Wolontariatu- wobec tego Szkolne Koło Wolontariatu „Sieje się” ruszyło z odwiedzinami do najbardziej bezbronnych i zdanych na naszą pomoc – czyli psiaków i kotów – ze schroniska Miluszków ( Pilskie Schronisko dla Zwierząt). Dzięki zebranej kwocie- 570zł – udało się zakupić karmę dla maluszków czekających na swój dom w schronisku, jak również dziewczęta z SU przekazały inne mikołajkowe prezenty (m.in. klatkę kenelową, szelki, smycz, koce a także środki czystości). Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pokazali, że nie jest im obojętny los tych najmniejszych… Bez Was by się to nie udało !
Szkolne działania projektowe
– „Grzybów było w bród..” jak pisał nasz wieszcz, Adam Mickiewicz. Tak, sezon na grzyby już się skończył, ale nie u nas… Powstały bowiem projekty wykonane przez uczniów klasy 8, którzy przez ostatnie kilka tygodni poznawali treść epopei Adama Mickiewicza pt. ,,Pan Tadeusz”. Tym razem przenieśliśmy się do Soplicowa…a przed nami atlasy grzybów, menu staropolskich potraw, projekty sukni Telimeny i Zosi.
– Kolejne zadanie, tym razem dla uczniów klasy VI, którzy mieli uchwycić moment lotu Ikara lub … jego upadku – forma 3D- book in box ( mit o Dedalu i Ikarze ).
NIE PAL ŚMIECI- TRUJESZ SIEBIE I DZIECI !
Akcja pod tym hasłem została przeprowadzona przez nauczycieli na lekcjach chemii oraz biologii, a podsumowana pracami plastycznymi, które można było zobaczyć na korytarzu szkolnym. Zapoznali się z nimi rodzice, którzy otrzymali także ulotki zawierające istotne informacje związane z wyżej wymienioną tematyką, podczas zebrań z wychowawcami klas. Starajmy się wspólnie dbać o nasze otoczenie, aby wszystkim żyło się lepiej i bezpieczniej.
Projekt edukacyjny w klasach 0-III
Uczniowie młodszych klas rozpoczęli realizację międzynarodowego projektu „ Lekturki spod chmurki” czyli „Podróżowanie przez czytanie”. Swoją podróż rozpoczęliśmy od Łodzi, miasta, z którego pochodził Julian Tuwim i lektury „ Rany Julek”. Wierzymy, że podróżowanie z książką pozwoli nam zwiedzić cały świat bez wychodzenia z domu. Poprzez udział w tym projekcie chcemy zachęcać siebie i innych do czytania i zdobywania ciekawych informacji o wszystkich kontynentach.
Wizyta Mikołaja
„Mikołaju to już czas, Mikołaju Święty nasz,
Mikołaju bądź wśród nas i radość przynieś nam…”
Tymi słowami rozpoczęliśmy 6 grudnia oczekiwania na radość, dobro i niespodzianki. O wyjątkowości tego dnia świadczył dominujący czerwony kolor. Wszystkie dzieci wystąpiły w charakterystycznych czapkach, dzięki czemu zrobiło się naprawdę mikołajowo. Dało się odczuć atmosferę tajemniczości. Każdy wypatrywał drobnego upominku – pod choinką, w bucie czy w małym pudełeczku… Jak się okazało nawet niewielki drobiazg sprawiał wiele radości. Przedstawiciele Urzędu Miasta odwiedzili w towarzystwie Mikołaja najmłodsze dzieci i obdarowali dzieci słodkościami oraz miłym słowem. Obdarowani zaś odwdzięczyli się piosenką i życzeniami, by realizowały się marzenia na miarę oczekiwań… Nie zabrakło też słodkiego prezentu od Rady Rodziców. W klasach natomiast powstawały ciekawe prace plastyczne, dzieci wymieniały się własnoręcznie wykonanymi kartkami, ale przede wszystkim dzieliły się dobrem. Wierzymy, że klimat życzliwości pozostanie z nami na kolejne dni. Otaczając choinkę, która już zagościła w każdej klasie, przywołujmy postać Świętego Mikołaja, z jego szlachetnością i dobrocią.
Wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień, na który tak czekaliśmy, był radosny i pełen niespodzianek SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Spotkanie z Mikołajem wprowadziło nas powoli w atmosferę świąteczną. Niech ten czas stanie się dla nas siłą na codzienność. Życzymy wszystkim, by Święta Bożego Narodzenia były czasem rodzinnych spotkań, radości i spokoju a nowy 2023 rok przyniósł wiele dobrych chwil.