23 października 2023 r. rozpoczęliśmy realizację Tygodnia Uczniowskiej Supermocy dla klas    5-8. W projekcie tym uczniowie wraz z opiekunami brali udział już po raz 4., bo uwielbiają odkrywać swoje SUPERMOCE. Przyglądali się dokładnie temu, jak wygląda ich codzienność – tj. ile czasu poświęcają na to, co rozwija i wzbogaca; ale i również temu, co skutecznie zabija  kreatywność. Inwentaryzacja dziennego zużycia czasu wyraźnie pokazała, że tracą go za często i za dużo. Pora na zmianę. Wprowadziliśmy ćwiczenia ruchowe na uważność i obudziliśmy uczniów do działania.

Każdy dzień zaczynaliśmy z pozytywnym i motywującym cytatem z pudełka “Dobre Słowo dla Ciebie”- losowanym przez przedstawicieli poszczególnych klas 5-8, np. słowa Nelsona Mandeli: “Zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”. Natomiast przerwy międzylekcyjne upływały na twórczych mandalach i kolorowankach relaksacyjnych ze słynnymi aforyzmami w tle z ulubioną muzyką i tańcami.

Nie było łatwo i jednoznacznie określić, co jest “pożeraczem” czasu. Dlatego postanowiliśmy się temu bliżej przyjrzeć. Wspólnie ustaliliśmy, kiedy czas przepływa przez palce, a potem tak mało jest go na to, co ważne. Pracując w grupach uczniowie starali się zbudować PLAN NAPRAWCZY do tego typu sytuacji. Rozwiązania były ciekawe, a nawet i zaskakujące. W tym czasie telefonami opiekował się Ciasteczkowy Potwór. Oczywiście nie zabrakło ruchu – zabaw w osłanianie najsłabszej myszy i w „Gdzie jest Goofy?” Na przerwach królowały tańce oraz przesłania z uśmiechem. Powróciły też pięknie dokończone mandale.

Na 3. spotkaniu w ramach Tygodnia Uczniowskich Supermocy uczniowie projektowali swoją przyszłość. Zastanawiali się, gdzie widzą się za 5, 10 a nawet 15 lat. Prócz marzeń trzeba było zaplanować konkretne kroki, aby dojść do upragnionego celu. Uczniowie stworzyli puszkę dążeń, którą wypełnili swoimi projektami przyszłości. Planowaniu towarzyszy gry aktywizujące, np. „Supeł”, czy „1-2-3”. Na korytarzu natomiast przenieśliśmy się do czasów Jagiellonów i każdy mógł na moment poczuć się jak prawdziwy król i królowa- SWOJEGO CZASU=ŻYCIA, przebierając się za władców i zasiadając na tronie.

Na podsumowanie tygodnia TUS każdy uczeń otrzymał symboliczny zegarko-cukierek, który przypominał o rozsądnym zarządzaniu wolnym czasem i odrzuceniu jego “pożeraczy”. Pragniemy, aby uczniowie byli na to uważni i czujni. Zaś ich plany i odległe marzenia trafiły do “wehikułu czasu”, który przedstawiciele klas 5-8 wspólnie zakopali na terenie szkoły. Może uda nam się je wspólnie za 10 lat zweryfikować.

Czas trwania akcji – tydzień ( 23.10.23r. – 27.10.23r. )

Klasy V – VIII 

Opiekunowie: Magdalena Kin, Dorota Suwary