• Poszukajcie kropki, jaki kolor ma? – 15.09.2023

Te i wiele innych słów rozbrzmiewało na naszym korytarzu szkolnym. Kropki pod wieloma postaciami symbolizowały włączenie się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Oczywiście nie zabrakło pokazu talentów, podczas którego najmłodsi uczniowie z klas 1-3 i przedszkolacy prezentowali swoje umiejętności kolegom, koleżankom i nauczycielom. Powstało mnóstwo ciekawych prac plastycznych, których przygotowanie sprawiło wszystkim wiele radości. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że kreatywność to zdecydowanie ich mocna strona.

 • Europejski Dzień Języków – 26.09.2023

Każdy język kryje w sobie intrygujące wyrażenia, którym często towarzyszą ciekawe lub zabawne anegdoty związane z ich użyciem. Odzwierciedlają one wyjątkowy urok danego języka. Bardzo często zastanawiamy się nad innymi językami, ich znaczeniem, a w takim dniu jak ten, czyli Europejskim Dniu Języków nie mogło być inaczej. Zgłębialiśmy kulturę i język takich krajów jak Grecja, Portugalia, Holandia oraz Włochy. Nie zabrakło także nauczanych w naszej szkole języków angielskiego oraz niemieckiego. Nasi uczniowie zaangażowali się w ten wyjątkowy dzień przygotowując samodzielnie flagi oraz stroje w barwach wylosowanego państwa – byli przygotowani perfekcyjnie. Chętnie słuchali ciekawostek o wybranych krajach, a także uczestniczyli w przygotowanych na ten dzień zadaniach. Liczenie do 10 po grecku, czy holendersku było wyzwaniem. Wiemy także jak brzmi słowo “Dziękuję” w języku francuskim, czy chorwackim. Wszystkie narodowości połączył w finale wspólny taniec.

 • Nowy Samorząd Uczniowski

Oto skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024: przewodnicząca SU – Maria Grecka, zastępca przewodniczącej – Maja Jessa, sekretarz – Maja Chmiela. Gratulujemy serdecznie, licząc na owocną współpracę i świetne pomysły!

 • Dzień Chłopaka – 30.09.2023

Dzień Chłopca smacznie nam się ułożył, bowiem przypadł w Dzień Jabłka. Każdy, kto włożył krawat lub muszkę – nieodłączne atrybuty dżentelmenów- został obdarowany tym zdrowym owocem w pierwszej kolejności, a następnie pozostali uczniowie i nauczyciele zjedli wspólnie 10 kilogramów tych przepysznych i bogatych w witaminy owoców ! Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla wszystkich poczęstunek w “słodkim zakątku”. Były to gofry, które sami sobie uczniowie skomponowali. Królowały maliny, banany, bita śmietana, no i oczywiście czekolada. Było kolorowo i pysznie! Dodatkowo chłopcy w każdej z klas otrzymali od swoich koleżanek prezenty- np. zabawne skarpetki i kubki. Lubimy przecież naszych chłopaków- nie tylko od święta!

Natomiast Dzień Chłopca w Mirosławiu rozpoczęliśmy od wycieczki na teren ogródków działkowych, gdzie mamy naszych uczniów przygotowały ognisko, na którym piekliśmy smaczne kiełbaski. Następnie przeszliśmy na pobliski plac zabaw i boisko sportowe, i tam bardzo aktywnie spędziliśmy czas na wspólnej zabawie. Życzenia i prezenty gościły w każdej klasie.

 • Rajd rowerowy – 30.09.2023

Sobota na dwóch kółkach, rajd, czy wycieczka rowerowa … bez względu na nazwę ten aktywnie spędzony wspólnie czas dał nam wiele radości i satysfakcji. Grupa ponad 30 osób pokonała około 20 km na trasie Ujście – Nowa Wieś Ujska – Mirosław – Jabłonowo – Węglewo- Nowa Wieś Ujska – Ujście – Mirosław. Uczniowie klas 5-8 wraz z zaprzyjaźnioną klasą 5 z Ujścia poznawali swoją okolicę. Dopisały zarówno pogoda, jak i wszyscy uczestnicy, którzy mieli okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Oprócz jazdy rowerem udało nam się zagrać w piłkę nożną i spędzić miły czas przy wspólnym posiłku zorganizowanym przy sali wiejskiej w Nowej Wsi Ujskiej. Nie zapomnieliśmy także o naszych chłopcach, którzy obchodzili swoje święto. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów z planami na kolejne wyjazdy.

 • Sukces Marysi

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Maria Grecka otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Ziemia jest tylko jedna-dbajmy o nią”. Wydarzenie tradycyjnie zorganizował Ujski Dom Kultury przy wsparciu Gminy Ujście i Powiatu Pilskiego. Gratulujemy Marysi serdecznie!

 • Anioły są wśród nas… – 04.10.2023

Dołączyliśmy i my do ogólnopolskiej akcji charytatywnej “Obudź w sobie anioła” zorganizowanej przez Fundację “Gdy liczy się czas”. Biegliśmy wszyscy dla dzieci chorujących na nowotwory, dla których piżama jest smutną codziennością. Dzięki naszemu zaangażowaniu zebraliśmy ponad 410 zł, które wspomogą zakup nowych piżamek dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. To była najlepsza z lekcji, bo połączyła sprawność fizyczną z empatią!

 • Olimpiada ekologiczna

4 października sześcioro uczniów z naszej szkoły, zwycięzców etapu szkolnego, wzięło udział w etapie gminnym XXI Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Ujściu. Do etapu powiatowego w kategorii klas VII-VIII zakwalifikowało się dwoje uczniów: Piotr Englot z klasy VIII, zdobywając 2. miejsce, oraz Sebastian Wróbel z klasy VIII, który zajął miejsce 3. Zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach, a wszystkim uczestnikom gratulujemy.

 • O „kangurkach” wiemy już więcej!

“Niech nam nie umyka, że dziś Dzień Stomika! Wszyscy życzenia składamy i dla Was w piżamach biegamy. Szczęścia, zdrowia i siły- i żeby się Wasze marzenia spełniły!”

5 października przypada święto osób z wyłonioną stomią- a my poruszamy w naszej szkole tę tematykę, przybliżając ją dzieciom. Nagraliśmy wspólnie powyższe życzenia i puściliśmy je w świat.

 • Witajcie w naszej bajce…

Czy można zmieścić lekturę w pudełku? Uczniom klasy 4 to się udało i wspaniałe poradzili sobie z tym zadaniem. A to, co kojarzy Im się z treścią lektury ,, Akademia Pana Kleksa”, zawarli w swoich bajkowych pudełkach.

 • Pamiętamy o powstańcach

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Powstańcy 44-pamiętamy!”, który ma na celu m. in. rozwijanie wiedzy nt. Powstania Warszawskiego i budowanie tożsamości narodowej uczniów. Przypominamy także, że w roku 2024 przypada 80.rocznica wybuchu powstania. Projekt podsumujemy z końcem I semestru. Owocnej pracy!

 • Turniej Leśny

12 października po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju Leśnym organizowanym przez Nadleśnictwo Sarbia. Naszą szkolę reprezentowali w I kategorii wiekowej uczniowie z klasy II i III : Hubert Kisielewski, Dominik Chmielnik, Damian Grajkowski i Marysia Sawińska – opiekunem grupy była p. Dorota Jaroszewska – Kondarewicz. W kategorii klas IV-VI z klasy piątej Maja Chmiela, Zuzanna Pawlus, Martyna Niemczyńska i Zofia Skibińska – z opiekunem p. Małgorzatą Walerowską. Celem konkursu było poznanie pracy leśnika, zainteresowanie dzieci światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem oraz wyrobieniem poczucia odpowiedzialności za środowisko. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie, poczęstunek i wspaniałą atmosferę.

 • Pasowanie na przedszkolaka

13 października w oddziale przedszkolnym w Mirosławiu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Wśród zaproszonych gości: Rodziców i Pana dyrektora dzieci przedstawiły część artystyczną. Były wiersze o przedszkolnej atmosferze, piosenka z instrumentacją wykonaną przez maluchów oraz jesienny taniec. Starsi koledzy i koleżanki dodawały otuchy nowym przedszkolakom. Dzieci złożyły ślubowanie, a Pan dyrektor czarodziejską różdżką nadał im miano prawowitego przedszkolaka. Rodzice obdarowali swoje pociechy upominkami, a po uroczystości był czas na poczęstunek i wspólną zabawę.

 • Obchody DEN

13 października w sali wiejskiej Nowej Wsi Ujskiej odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Na początku uroczystości dyrektor szkoły Pan Mariusz Kamiński podziękował nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za ich zaangażowanie. Następnie uczennica klasy 4, Maja Ilczuk zapewniła „pierwszaków”, że szkoła serdecznie ich przyjmuje i w tym ważnym dniu „w całej szkolnej społeczności dużo jest radości”.

Najmłodsi, wspierani przez swoich Rodziców i wychowawczynię p. Jolantę Kujawę, podkreślali, jak wiele satysfakcji daje im codzienne poznawanie świata, stawianie pytań i nauka coraz to nowych rzeczy. Pierwszoklasiści pięknie recytowali, śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach – mając swojego niezwykłego dyrygenta Kajtka. Aron wesoło śpiewał o tym, że “nowym wyzwaniom trzeba sprostać – szkolnej to przygody start!” Pan dyrektor Mariusz Kamiński dokonał, po uroczystym ślubowaniu uczniów kl. I, ich pasowania.

Na uroczystości gościliśmy Burmistrza Ujścia p. Romana Wroteckiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Ujściu p. Cecylię Witczak, Radnego Ujścia p. Andrzeja Piechockiego, sołtys Nowej Wsi Ujskiej p. Alicję Hajt, szanownych emerytów, pracowników, rodziców i uczniów naszej szkoły.

Wierzymy, że “Tutaj każdy swe odnajdzie miejsce”- ze szczególną uwagą i troską patrząc na najmłodszych uczniów – bowiem staramy się doceniać, a nie oceniać. Program artystyczny kl. 5 i 7 niósł przesłanie bycia wdzięcznym wszystkim tym, dzięki którym dzieci i młodzież mogą wzrastać i rozwijać się zgodnie ze swoim tempem, jak i spełniać marzenia, które są na wyciągnięcie ręki, bo “gdy przestałem czekać na coś ważnego, to wszystko nagle stało się ważne…”.

Trzymamy kciuki za uczniów klasy I, życząc, by nauka była dla nich zawsze niezwykłą przygodą!

 • W barwach jesieni

Wokół zapanowała jesień, która przybrała już piękne kolory i obdarzyła bogactwem darów. Klasa trzecia postanowiła skorzystać z tego, co daje nam ta pora roku. Najpierw wybrała się na spacer po okolicy, analizując piękno krajobrazu a następnie zebrane materiały wykorzystała do przepięknych prac plastycznych. To zaś stało się inspiracją do nauki piosenki i przygotowania wierszy do recytacji. To na pewno pomoże nam jeszcze lepiej przygotować się do klasowego poetyckiego spotkania z jesienią…

Dodatkowo będzie to uzupełnieniem w przygotowaniu konkursu przyrodniczego dla klas I-III zaplanowanego na koniec października.

Te wszystkie działania pozwolą nam jak najlepiej zaprzyjaźnić się z tą piękną porą roku.

 • Z pamięcią o zmarłych

Sceneria jesiennych dni nastraja do rozmyślań o życiu w perspektywie spraw ostatecznych. Listopadowa cisza przypomina o tajemnicy przemijania. Chrześcijański zwyczaj prowadzi nas na mogiły, gdzie odżywają wspomnienia o tych, których już nie ma z nami…
Niech szczególnie w te dni towarzyszy nam pamięć, która sprawia, że ci którzy odeszli, żyją w naszych sercach. Ci nieobecni są wśród nas…