• Dzień Liczby Pi
  Obchodzone 14 marca (wg amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby π zagościło również w naszej szkole. Uczniowie mogli zobaczyć krótki film o historii i zastosowaniu tej jakże fascynującej liczby, a także sami doświadczalnie wyznaczali liczbę π. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, wykreślanki i rysowały diagramy. Powstał również kolorowy parkiet z liczbą π w roli głównej.

 • Dzień Świętego Patryka
  Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii, a 17 marca uznawany jest za datę jego śmierci. Historia św. Patryka jest bardzo ciekawa, więc warto zapoznać się z nią, jak i legendami, które temu świętu towarzyszą. Wśród wielu zadań przygotowanych dla uczniów na ten dzień był m. in. pokaz mody i przejście po zielonym dywanie, poszukiwanie czterolistnej koniczyny, taniec irlandzki, tęczowe zadania plastyczne, quizy czy wreszcie tworzenie podobizny irlandzkiego skrzata.
  Z garncem złota, który zabraliśmy w ramach podziękowania dla Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kruszewie, wyruszyliśmy na gminne spotkanie integracyjne „Together Today”, które w ramach obchodów dnia św. Patryka zostało zorganizowane przez panią Alicję Mazur – nauczycielkę języka angielskiego.

 • Maja – zwyciężczyni w Konkursie na wielkanocną na pisankę
  Podczas Jarmarku Wielkanocnego w Ujskim Domu Kultury odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu na najpiękniejsza pisankę wielkanocną. Niezmiernie nam miło, iż w gronie zwycięzców znalazł się Dorian Pawlus z oddziału przedszkolnego w Mirosławiu, który zajął miejsce 3 oraz Maja Chmiela z klasy 5, która zajęła miejsce I. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Każda pisanka była wyjątkowa dlatego też każdy z nich otrzymał słodką niespodziankę.

 • I miejsce Bartosza w Gminnym Konkursie Recytatorskim
  Z wiosennym optymizmem i radością braliśmy dziś udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Wierszem witamy wiosnę – “Przyroda w poezji” pod honorowym patronatem Burmistrza Ujścia Pana Romana Wroteckiego zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. K. Makuszyńskiego w Kruszewie. Na scenie występowali uczniowie w 3 grupach wiekowych. Jako pierwsze recytowały klasy I-III ( reprezentowali nas: Aron Eksner, Liliana Fąferek, Kacper Pawłowski, Michał Niemczyński, Julita Wiliczkiewicz ), kolejno kl. IV – VI ( Ksawery Wrzochal, Maja Ilczuk, Oliwia Piechocka, Martyna Niemczyńska ) oraz najstarsi – kl.VII – VIII ( Karol Pełechaty, Bartosz Grajkowski, Piotr Englot ). W kategorii klas średnich III miejsce zdobyła Martyna Niemczyńska, zaś wśród najstarszych I msc. zajął Bartosz Grajkowski. Brawa i gratulacje dla zwycięzców, jak również dla wszystkich pozostałych, którzy swą recytacją ukazali nam piękno przyrody i otaczającego nas świata. Dziękujemy za miłe przyjęcie, świetną organizację i piękne występy zespołu Cantabile.

 • I Dzień Wiosny
  Mimo że pogoda spłatała nam psikusa, to nie zepsuła nam jednak wspaniałej zabawy. W końcu I Dzień Wiosny jest raz w roku! W planie mieliśmy wiele: dzień bez plecaka, wiosenną kawiarenkę przygotowaną przez SU, lekturową stop-klatkę czy wspólną belgijkę w zastępstwie wiosennego korowodu – i byliście w tym świetni ! Każda z klas wylosowała wcześniej książkę, którą miała zaprezentować w formie scenki ( oddziały przedszkolne wcieliły się w postaci ze świata bajek Walta Disneya oraz z wierszy J. Brzechwy ). Jesteśmy pełni podziwu jak wspaniale, z myślą o każdym detalu czy rekwizycie, potrafiliście oddać charakter bohaterów lektur. Udowodniliście, że dzieci i młodzież uwielbiają się bawić i potrafią zaangażować – nawet przy obowiązkowych tekstach z podstawy programowej! Z entuzjazmem odgrywaliście scenki, oddawaliście emocje bohaterów, bawiąc się z waszymi nauczycielami. To był naprawdę twórczy dzień. Jeden z tych, które na długo zostaną w naszej pamięci.

 • Eliminacje powiatowe OTWP
  W sobotę, 7 kwietnia, odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Reprezentantką Gminy Ujście w kategorii kl. 1-4 była między innymi nasza uczennica – Maja Głowacka z kl. 4, którą dzielił jeden punkt od zakwalifikowania się do ścisłego finału . Nasza czwartoklasista wykazała się dużą wiedzą zakresu pożarnictwa. Gratulujemy Mai osiągniętego wyniku!

 • III miejsce w konkursie powiatowym Vovy
  12 kwietnia, podczas II Konferencji Instytutu Orientalistyki UAM “Szata zdobi człowieka, czyli o strojach w Azji i w Afryce”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika, został podsumowany IV Powiatowy Konkurs Poetycki Haiku. Laureatem III msc. w kategorii klas 6-8 szkół podstawowych został uczeń naszej szkoły – Volodymyr Melnyk. Nagrody pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piły oraz Instytutu UAM wręczała Pani prof. dr hab. Estera Żeromska. Dziewięcioro naszych uczniów uczestniczyło także w wykładach poświęconych m.in. historii strojów Orientu, takich jak qipao, hanbok, kimono czy sari. W dalszej części – warszatowej- uczyliśmy się sposobów ich zakładania, jak również sami mogliśmy je włożyć. Okazało się to niezwykle trudną sztuką i całkiem niezłym wyzwaniem…! W finale konferencji uczyliśmy się tańca tureckiego – halay oraz tańca beduińskiego. Piękno świata tkwi w jego różnorodności. Dziękujemy, że mogliśmy się tak wiele o nim dowiedzieć !

 • Akcja Żonkile w gminie Ujście
  Pamięć o powstawaniu w getcie warszawskim ( 19 kwietnia 1943 r. ) jest niezwykle ważna z myślą o TYCH, którzy przeminęli, jak również dla TYCH, którzy trwają i którzy będą trwać…
  Niech historia nas uczy, że WOLNOŚĆ nie jest nam dana raz na zawsze. My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej, pamiętamy…

 • 22 kwietnia – Dzień Ziemi
  W ramach obchodów Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole krótki apel poświęcony tematyce “Planeta kontra tworzywa sztuczne”, która jest hasłem tegorocznych obchodów. Uczniowie przygotowali gazetkę znajdującą się na korytarzu szkolnym, a na godzinach wychowawczych, po obejrzeniu filmików edukacyjnych, dyskutowali o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony Ziemi. Pamiętajmy! Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie!
  Natomiast przedszkolaki w Nowej Wsi Ujskiej przez cały tydzień zajęć dowiadywały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić, co czuje Ziemia, gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa, gdy jest niszczona. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych o tematyce ekologicznej wykonanych rękami dzieci. Przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny “Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz “Razem uratujemy naszą planetę”. Nie zabrakło również piosenki “Dzieci mogą wszystko”. Był to bardzo pracowity ale również wesoły tydzień.

 • Łączymy moce dla Ziemi !
  Wespół w zespół wraz z OSP Nowa Wieś Ujska, MDP, PZW oraz Biblioteką w Nowej Wsi Ujskiej 27.04 zostały zebrane śmieci dookoła naszego jeziora. Niestety, zawsze w tej okolicy jest co sprzątać. Brawa dla uczniów, którym chciało się dołączyć do naszej akcji i ich rodziców! Tym samym pokazali, że los naszej planety nie jest im obojętny. To było pracowite, ale i przyjemne przedpołudnie, zakończone dzięki organizatorom smacznymi kiełbaskami i słodkim ciastem. Mamy nadzieję, że taki prezent się Ziemi spodobał i że czysto będzie nie tylko na chwilę.

 • Na herbatce u króla Karola…
  Dzień Języka Angielskiego to jedno z oficjalnych świąt ONZ. Obchodzimy je każdego roku dokładnie 23 kwietnia. Dzisiaj język angielski jest nie tylko językiem seriali i ulic, ale też nowoczesnych technologii. Większość gier napisana jest w języku angielskim i to w nim toczy się ich narracja.
  W ramach tego wyjątkowego święta zajęcia językowe w klasach 1-4 były trochę inne niż zazwyczaj. Utrwalaliśmy bowiem swoją wiedzę, tworząc chmury wyrazowe w kształtach budynków i budowli brytyjskich. Zwiedzaliśmy ulice Londynu, będąc strażnikami króla, piliśmy tradycyjną angielską herbatkę, poznawaliśmy charakterystyczne budynki i budowle. Zdecydowanie lubimy takie zajęcia!

 • 23 kwietnia – Dzień Książki
  Obrodziły ostatnie dni swymi świętami… Dziś doczekała się i ONA – KSIĄŻKA ! Zachęcała kolorowymi okładkami, kusiła ciekawymi tytułami, a nawet zeszła z piętra biblioteki na parter, abyśmy tylko po nią sięgnęli. “Weź się nie bój, weź wypożycz!” śpiewała i … zadziałało, a nawet poproszono o więcej takich akcji, i tak łatwej możliwości sięgnięcia po dzisiejszą królową dnia – KSIĄŻKĘ. Cieszy też ogromnie nowy kącik czytelniczy stworzony w bibliotece, który jest chętnie (niekiedy nawet tłocznie !) odwiedzany. Bez czytelników nie tętni życiem, więc…BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

 • Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujściu
  ,,Wędrówka z Janem Pawłem II” – zorganizowana po raz trzeci przez Szkołę Podstawową w Ujściu – zaprowadziła nas tym razem na Os. Górne. Dwie nasze drużyny (złożone z klas młodszych 1-4 oraz starszych 5-8 ), podążając za wskazówkami, dotarły w miejsca, gdzie znajdowały się przygotowane zdania. Dotyczyły pasji Karola Wojtyły, historii i ciekawostek związanych z jego życiem, a poświęconych wędrówkom po Tatrach, piłce nożnej, czy kajakarstwu. To było niezwykle interesujące podążanie śladem JP II, za które dziękujemy organizatorom i pomysłodawcom!

 • Plastyczny sukces Basi
  Barbara Jessa z oddziału przedszkolnego w Mirosławiu reprezentowała naszą szkołę w Okręgowym Konkursie Plastycznym ,,Łowiectwo w oczach dziecka”. 18 maja w Goraju odbyło się uroczyste wręczenie nagród, na którym Basia otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 • Sukces Karola, Bartosza i Mai w V Gminnym Konkursie Recytacji Prozy
  „Być dobrym – pięknie; ale postępować dobrze – to znacznie więcej…”
  Dnia 21 maja 2024r. odbył się V Gminny Konkurs Recytacji Prozy pod Honorowym Patronatem Burmistrz Ujścia, zorganizowany przez naszą szkołę. W tym roku tytuł przewodni konkursu brzmiał „Autorytet – Przewodnik – Rodzic”.
  Mieliśmy przyjemność gościć: Panią Małgorzatę Cichostępską – Burmistrz Ujścia, Pana Marka Kamińskiego – radnego powiatu pilskiego i dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujściu, Pana Mariusza Pełechatego – radnego Rady Miasta Ujścia, a także członków Jury: Panią Dominikę Wróbel – poetkę, solistkę, znawczynię teatru i recytacji, pedagoga w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile, Panią Teresę Gajc-Zaleską – bibliotekarkę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ujście, Panią Alicję Hajt – sołtys Nowej Wsi Ujskiej oraz Panią Justynę Woźniak – bibliotekarkę Nowej Wsi Ujskiej. Powitaliśmy także nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół: P. Iwonę Werner i P. Karolinę Jagodzińską- Pytel.
  Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami ze SP w Ujściu i Kruszewie. Jury postanowiło przyznać następujące miejsca: w kategorii klas IV-VI zwyciężyła Lena Jagiełka, II miejsce zajęła Zuzanna Wojnarowska, a III miejsce Zuzanna Wargin, wyróżnienie przypadło Mai Ilczuk, natomiast w kategorii klas VII-VIII: I miejsce zajął Karol Pełechaty, II miejsce Marcjanna Fifer, a III miejsce Bartosz Grajkowski.
  Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, bo to niełatwe zadanie wyjść na forum, opanować tremę i wspaniale zaprezentować długi tekst na pamięć, o czym wspomniał dyrektor szkoły, Pan Mariusz Kamiński.
  Dziękujemy wspaniałemu Jury, Pani Dominice Wróbel, Przewodniczącej Jury oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.

 • Powstańcy 44 – pamiętamy!”
  „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”- Jan Stanisław Jankowski. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Powstańcy 44 – pamiętamy!”. Jego celem było m.in. rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej powstania warszawskiego, budowanie tożsamości narodowej uczniów, poznanie życiorysów Powstańców, uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania postaw patriotycznych, świadomości narodowej oraz konieczności dbania o pokój na świecie. Udział w projekcie był cenną lekcją historii.

 • Leśna edukacja
  Dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Ujskiej na terenie szkoły stanęła tablica edukacyjna dotycząca gatunków drzew iglastych i liściastych. Tablicę przekazało Nadleśnictwo Sarbia. OSP i Nadleśnictwu serdecznie dziękujemy!
  Równie wielkie podziękowania kierujemy do strażaka i jednocześnie radnego naszej gminy – Pana Mariusza Pełechatego, który zainicjował przekazanie tablicy naszej szkole i wykonał ramę, w którą została ona zamontowana. Nie dość tego, to jeszcze brał czynny udział we wkopaniu całej instalacji.

 • Wycieczka klas 5 – 8 do Kołobrzegu
  Po burzy zawsze wychodzi słońce, czego doświadczyliśmy i my w Kołobrzegu.
  Po słonecznej kąpieli i morskiej bryzie na plaży Zachodniej, obejrzeliśmy eksponaty muzeum minerałów. Mimo niepewnych rokowań pogodowych, podjęliśmy wyzwanie dotarcia wieczorową porą na molo…i warto było ! Cudowna tęcza i przepiękny zachód słońca zapewniły niesamowite widoki. Przeszliśmy blisko 40 tys. kroków!
  Drugi dzień pobytu w Kołobrzegu rozpoczęliśmy od wejścia na latarnię, skąd rozciągał się przepiękny widok; następnie popłynęliśmy w rejs statkiem, przeszliśmy pod pomnikiem Zaślubin z Morzem. Kolejnym punktem programu było muzeum figur woskowych, gdzie udało nam się wejść w rolę znanych postaci świata filmu, sporu, polityki i świetnie przy tym bawić. Po południu zwiedziliśmy bazylikę katedralną i plac ratuszowy. Nie zabrakło czasu wolnego na zakup pamiątek i chwil na integrację. Nietypowa podróż, bo tym razem pociągiem, okazała się strzałem w 10!

 • Z wizytą na UAM-ie
  „Bez względu na to, ile mamy lat uczymy się przez doświadczenie … i to nie czyjeś, ale wyłącznie własne. Kiedy poznajemy, używając wszystkich swoich zmysłów, wiedza zostaje w nas jako nasza integralna część a nie przyswojona informacja.” (FundacjaPszczoła)
  Idąc tym śladem, klasy 5 i 7 wybrały się na warsztaty na terenie UAM-u zorganizowane przez p. Bożenkę Wolę z Fundacji Pszczoła.
  Najpierw garść informacji teoretycznych i odpowiedzi na nurtujące nas pytania: Ile czasu śpią pszczoły? Ile ich zmieści się w ulu? Czym tak naprawdę zajmuje się królowa-matka? Co może nas najbardziej uczulić? A nawet – Czy pszczoły korzystają zimą z toalety? Kolejno mieliśmy próbkę apiterapii i apiinhalacji w drewnianym domku, jak również mogliśmy poczuć się niczym prawdziwi pszczelarze – bowiem wkładaliśmy specjalistyczne kapelusze. W części warsztatowej tworzyliśmy przepiękne tabliczki florenckie oraz świece z wosku pszczelego. Nikt nie wyjechał głodny, bo mieliśmy także grilla z kiełbaskami i pyszne lody w centrum Piły. Działo się tak wiele, że czas wizyty upłynął nam zbyt szybko!

 • Dzień Dziecka w naszej szkole
  „Dzieciństwo to czas, gdy wszystkie marzenia wydają się być na wyciągnięcie ręki”.
  (Lewis Carroll) Każde dziecko rodzi się geniuszem. To od nas dorosłych zależy, ile z tego geniuszu zostanie, gdy one dorosną.
  Podobnie jak klasy 1-3, również starsi koledzy i koleżanki z klas 4-8 spędzili ten dzień na sportowo. Rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie praw dziecka oraz krótkiego filmu profilaktycznego na temat uzależnień. Następnie odbył się test wiedzy o sporcie, w którym uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą na temat wielu dyscyplin oraz reguł gier sportowych. Po przerwie śniadaniowej udaliśmy się na boisko, aby sprawdzić swoje umiejętności na kilku stanowiskach. Dzień zakończyliśmy przy ognisku, gdzie zostały podsumowane poszczególne rozgrywki i wręczone nagrody.
  Dzień Dziecka w naszej szkole zapamiętamy jako dzień pełen wrażeń, radość i uśmiechu!

 • 7 czerwca – Dzień Pustej Klasy
  To wydarzenie organizowane corocznie przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Tego dnia dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, zamienią naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie lub w warunkach innych niż klasa. Na historii kl. 8 szukała śladów przeszłości na terenie naszej wsi, kl.7 w kąciku bibliotecznym poznała historię Oskara i p. Róży, klasa 5 na plastyce w plenerze poszukiwała barw zbliżającego się lata, a na lekcji matematyki – uczniowie kl.8 – odnajdywali symetrię w przyrodzie. Naukę połączoną z ruchem i doświadczeniem zapamiętujemy znacznie dłużej!

 • Festyn rodzinny w Mirosławiu
  Dzieci przynoszą nam kawałek nieba na ziemi” – tak było i podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w Mirosławiu zorganizowanego przez Sołectwo Mirosław i Szkołę Podstawową w Nowej Wsi Ujskiej wraz z Radą Rodziców. To było pełne szaleństwa i świetnej zabawy popołudnie! Nie zabrakło wspaniałych gier prowadzonych przez panie animatorki, najnowszych 8-metrowych dmuchanych zamków, popcornu, lodów i słodkości dla dzieci.
  Było nam bardzo miło, bo gościliśmy też Panią Burmistrz – Małgorzatę Cichostępską. Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli nas finansowo: Krzysztofowi Cyrulikowi, radnemu gminy, i Sebastianowi Urbańskiemu, obsługującemu naszą szkołę w zakresie BHP. Trochę nam żal, że Dzień Dziecka jest jedynie raz w roku!

 • Przedszkolaki poznają alpaki
  W poniedziałek, 10 czerwca, przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Mirosławiu i Nowej Wsi Ujskiej były na wycieczce w Alpakoparku w Klotyldzinie. Dzieci poznały zwyczaje osłów, kóz i alpak i mogły je karmić. Była też przejażdżka na kucyku, co sprawiło dzieciom ogromną radość. Maluchy korzystały z placu zabaw, na którym były rowerki, motory, traktorki. Słodkim akcentem były pyszne lody i musieliśmy pożegnać to urocze miejsce.