WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NOWEJ WSI UJSKIEJ – kwiecień, maj 2020.

Mimo nadzwyczajności sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i konieczności przejścia na nauczanie zdalne, staramy się cały czas być razem w tych niełatwych dniach, tworzymy naszą społeczność i pamiętamy o ważnych datach, rocznicach – czym dajemy wyraz podejmując liczne inicjatywy.

 • Jedną z nich było przyłączenie się naszej szkoły do ogólnopolskiej akcji KARTKA DLA MEDYKA.

“Szanownym medykom składamy gorące podziękowania za trud, poświęcenie oraz niewymierne i nieocenione działania dla chorego człowieka. Życzymy satysfakcji z wykonywanego, pięknego zawodu, dużej odporności i wytrwałości, a także wiele dobra i sukcesów zarówno w pracy zawodowej i w życiu osobistym. ” Takie słowa znajdują się na jednej z wielu kartek… Udało się połączyć nasze serca w jednym ważnym celu. Piękne kartki, rysunki, plakaty oraz życzenia stworzyli nasi uczniowie wraz z rodzicami. To ważny gest. Odległość między nami nie ma znaczenia, bo potrafimy łączyć się w tak ważnym przesłaniu.

 • Historia odkrycia pierwiastków promieniotwórczych przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra, które stały się orężem do walki z rakiem, była inspiracją dla kl.VI do stworzenia projektu koszulek dotyczących tej niesamowitej noblistki. Uczniowie dostrzegli też analogię tamtego czasu z sytuacją, w której dziś znajduje się świat. Wszyscy czekamy bowiem na kolejne, porównywalne do odkryć małżeństwa-badaczy, przełomowe działania na rzecz wynalezienia szczepionki i leku przeciw koronawirusowi COVID-19. Liczymy na geniusz naukowców i mocno trzymamy za nich kciuki!

 • 19 kwietnia jest datą rozpoczęcia powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje coroczną akcję Żonkile. Od początku towarzyszy jej hasło “Łączy nas pamięć”. My także uczestniczyliśmy w akcji, tworząc symboliczne kwiaty, czy projektując murale „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Pamiętamy…

 • W ramach zajęć plastyki uczniowie klasy 6, po zapoznaniu się z tematem rzeźby od strony teoretycznej, przygotowali scenografie, rekwizyty oraz stroje, aby jak najdokładniej odwzorować wybrane przez siebie rodzaje rzeźb. Opracowali ponadto informacje dotyczące nazwy rzeźby i jej autora. Efekty ich pracy z pewnością znalazłyby swoje miejsce w antyramach na korytarzu szkolnym, lecz w obecnej sytuacji prezentowaliśmy je na naszym facebooku. Mogliśmy na chwilę przenieść się między innymi do Rio de Janeiro, Rzymu, Nowego Jorku, Londynu, Paryża, Krakowa, Namysłowa oraz Wrocławia. Z pewnością wiele osób zaangażowało się, aby pomóc szóstoklasistom osiągnąć zamierzony efekt, ale udało się również selfie.
  Możemy być pod wrażeniem zarówno ciekawych aranżacji, jak i wysiłku uczniów włożonego w przygotowanie projektu.

 • Dzieci przedszkolne, po omówieniu tematu życia, pracy i zwierząt na wsi, przygotowały wraz z rodzicami makiety gospodarstw. Ich wyobraźnia pozwoliła na stworzenie przepięknych prac, które wykorzystały do wspólnej zabawy z rodzeństwem.

 • Uczciliśmy też Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja – fotografując się z naszą biało-czerwoną flagą. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 • Jak wyhodować piękny owies i fasolę wiedzą już nasze przedszkolaki, dzięki domowym uprawom. Przez doświadczenie i działanie uczymy się najwięcej, dlatego też obserwacja wzrostu roślinek była cenną lekcją przyrody.

 • Dzieci z Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej podróżowały palcem po mapie Polski. Poznały ciekawe miejsca i zabytki naszej stolicy. Zawędrowały też do krajów UE, między innymi do Włoch. Jednym z zadań dla dzieci i rodziców było przygotowanie potrawy włoskiej. Było twórczo…i smacznie!

 • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II zaowocowała wspólnym projektem, który połączył lekcje religii z umiejętnościami plastycznymi oraz muzycznymi naszych uczniów. W ten sposób powstał film stworzony z daru róż dla papieża. Św. Jan Paweł II na zawsze w naszych sercach…