Zaczęliśmy  nowy rok szkolny pełni wiary i nadziei, że będzie nam dane dotrwać wspólnie do końca roku szkolnego. To takie dla nas wszystkich ważne, wzajemnie się wspierać i dawać informację zwrotną – jestem obok, gdy mnie potrzebujesz… Przecież bez Was – nasi Kochani Uczniowie – to wszystko traci sens!

Ani się nie obejrzeliśmy, jak pierwsze miesiące nowego roku szkolnego stały się już miłym wspomnieniem. Póki co jednak przed nami nowe zadania, nowe przygody i nowe przyjaźnie. Nie będzie czasu na nudę… Z tym zapewnieniem powitał nas pan dyrektor Mariusz Kamiński. Zaprosił uczniów do radosnego i twórczego pobytu w szkole. Niech nowy rok szkolny pełen będzie radości, sukcesów, doświadczeń i wiedzy, która stanie się kluczem do przyszłości…

Szkolne korytarze wypełniły się gwarem i uśmiechami dzieci. Spotykamy się w swoich klasach i wszystko ma już szkolny rytm. Wykonaliśmy sporo zadań i uczestniczyliśmy w wielu przedsięwzięciach. Za nami:

• Pogadanka o bezpieczeństwie. Zwyczajem poprzednich lat na początku roku szkolnego przeprowadziliśmy pogadankę o zasadach ruchu drogowego, poruszaniu się po ulicy rowerem, bezpiecznym zachowaniu wobec nieznajomych ( i ludzi i zwierząt), właściwych koleżeńskich relacjach i zachowaniu w szkole…

• Wybory do Samorządów Klasowych i Samorządu Szkoły. Uczniowie każdej klasy wybrali swoje samorządy, by wspólnie uczyć się samorządności, reprezentować klasy podczas uroczystości i podejmować różnorodne inicjatywy. Dzieci zostały wybrane podczas tajnego głosowania. Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Franciszek Pełechaty, jego zastępcą Maja Jessa, zaś członkami SU Maria Grecka i Kacper Rajek. Niech sprawowanie powierzonych funkcji przynosi dzieciom wiele satysfakcji!

• 15. września, dzięki Dniu Kropki, mieliśmy świetną okazję, aby w formie zabaw podkreślić, jak wiele potrafi każdy z nas- jak bardzo jest twórczy i pomysłowy. Zarówno w przedszkolu, jak i w starszych klasach, kropka towarzyszyła nam nieustannie. Dodawaliśmy sobie mocy tworząc magiczne kamienie, szyfrowaliśmy wiadomości za pomocą alfabetu Braille’a, używaliśmy frazeologizmów i synonimów kropki, tworzyliśmy opowiadania z kropką w tle, a także graliśmy w czasownikowego Twistera. Uczniowie, którzy wykonali najciekawiej zadania oraz ci, którzy byli ubrani w pomysłowe kropki, zostali przez nas nagrodzeni.

• 26. września obchodziliśmy po raz XX Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie w tym dniu. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Nasi uczniowie wcześniej poznawali zwyczaje, tradycje, produkty oraz język kilku europejskich państw. Były żywe flagi, goście z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii. Uczyliśmy się podstawowych zwrotów w 4 językach, liczyliśmy do 10 oraz śpiewaliśmy znaną wszystkim piosenkę “Panie Janie”, która okazała się strzałem w 10. i szybko wpadała w ucho zarówno po angielsku, niemiecku, francusku, czy hiszpańsku.
Ponadto zainteresowaniem cieszyły się także gry utrwalające podstawowe zwroty, takie jak: dopasowywanie do siebie zwrotów DZIĘKUJĘ, KOCHAM CIĘ itp., memo z flagami oraz wyrażeniami, czy też znane wszystkim dobble. Uczniowie klas 1-4 wzięli również udział w mini quizie na temat kraju, który poznawali. Dziękujemy wszystkim klasom za przygotowanie oraz zaangażowanie w prezentacje poszczególnych krajów.
Wiemy też, że najlepsi w quizie o krajach europejskich oraz Europejskim Dniu Języków byli:
Damian i Michał z klasy 1,
Maja i Wiktor z klasy 2,
Maja z klasy 3 oraz Faustyna z klasy 4.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom quizu!

• 28. września dzieci z grupy przedszkolnej w Mirosławiu obchodziły Dzień Jabłka.
Były zagadki, wiersze i rymowanki, a także prace plastyczne. Dzieci nie tylko przypomniały sobie zalety jabłek dla naszego zdrowia, ale także z ogromnym smakiem zajadały jabłuszka. Mamy nadzieję, że polskie, pyszne jabłka także w domach naszych wychowanków wygrywają z konkurencją z innych krajów świata.


• Miło nam poinformować, że i my jesteśmy częścią ogólnopolskiego projektu „Emotkowe Pożeracze Smutków” i będziemy szyć poduszki dla dzieciaczków z MOPS-u w Pile przy ul. Spacerowej 

• 30. września – „W Dzień Chłopaka sprawa taka- bardzo Was lubimy- wasze dziewczyny!”
Dowodów sympatii było w ten dzień co niemiara. Klasy 1 – 4 świętowały na ognisku z kiełbaskami przygotowanym przez rodziców z kl.3. Przerwy kl. 5 – 8 upływały w rytmie “Męskiego grania” i smakowały muffinami przygotowanymi przez SU. W klasach odbywały się najróżniejsze quizy, w których uczestniczyli chłopcy. Wszyscy, którzy w tym dniu przyszli do szkoły w krawacie lub muszce, zwolnieni byli z odpytywania! Zaszczytny tytuł „Superchłopaka” naszej szkoły otrzymał Franciszek Pełechaty z kl. 7- czego serdecznie mu gratulujemy!

• 1. października w naszej szkole po raz pierwszy obchodzono XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz tzw. hasła dnia i zagadki, dzięki którym każdy uczeń miał możliwość przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. Tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Uczniowie klas 3-8 byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez nauczycieli, a także przez swoje koleżanki. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na 5 pytań otrzymywał Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszystkim, którzy pozytywnie zdali egzamin serdecznie gratulujemy!
Podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek i łamigłówek dotyczących mnożenia. Były też gry planszowe i ruchowe np. „Królowa skakanki”. Gra ze skakanką sprawiła dzieciom wiele problemów. Okazało się, że połączenie skakania i odgadywania przykładów z tabliczki mnożenia wcale nie jest takie proste. Równie świetną zabawę mieli uczniowie podczas gry „Polowanie na liczby”, gdzie musieli wykazać się refleksem i znajomością tabliczki mnożenia.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i w przeprowadzenie egzaminów serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, że za rok jeszcze z większym entuzjazmem dołączymy do tej akcji i nasze patrole egzaminacyjne wyruszą poza szkołę.

• 1. października uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą uczestniczyli w “Nocy zawodowców”, która odbyła się w Zespole Szkół im Hipolita Cegielskiego w Chodzieży. Na początku wzięliśmy udział w prezentacji zawodu technik usług pocztowych i finansowych oraz mechanik samochodowy oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Uczniowie dowiedzieli się także, czym jest rzemiosło, a także co to jest rzemieślniczy system kształcenia dualnego. Po tych prezentacjach udaliśmy się na tzw. “zawodową scenę”, gdzie odbyły się rozmowy z zaproszonymi przedsiębiorcami oraz odwiedzaliśmy stoiska przybyłych gości. Udało nam się m.in odwiedzić wirtualnie nasz lokalny zakład Ardagh Glass i bez ruszania się z hali zespołu szkół przenieść na halę produkcyjną w Ujściu. Po tych prezentacjach mieliśmy czas wolny na sprawdzenie ofert w pozostałych salach. Na zakończenie wydarzenia odbył się pokaz “Światło i dźwięk”, który był niezwykle interesującym zakończeniem naszego pobytu. Z pewnością było to ciekawe i miło spędzone popołudnie oraz wieczór.

• Klasa 7, a potem 8 w ramach zajęć z wychowawcą odwiedziła strażaków z OSP w Nowej Wsi Ujskiej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić nową remizę, a także zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego. Strażacy opowiedzieli również o swojej pracy. Kilku chętnych chłopców wraz z wychowawczynią podjęło próbę rywalizacji z zawodowcami w zwijaniu strażackiego węża. Oczywiście panowie strażacy byli bezkonkurencyjni! Bardzo serdecznie dziękujemy Panom: Mariuszowi, Rafałowi i Danielowi za czas, który nam poświęcili. Może i wśród nas rosną już przyszli strażacy, którzy nieść będą pomoc potrzebującym.

• 8. października uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się do Lokalnego Centrum Nauki “”Metalowe Inspiracje” w Wałczu. Spędziliśmy tam czas w bardzo przyjemny sposób korzystając m.in. z symulatora lotów oraz symulatorów jazdy. Ponadto młodzież uczestniczyła także w warsztatach fizycznych utrwalając znane im pojęcia z lekcji fizyki oraz poszerzając swoją wiedzę o nowe informacje. Zobaczyliśmy także pracownię klocków LEGO, gdzie powstają ciekawe projekty; laboratorium OZE oraz pracownię informatyczną.

• Wycieczka w poszukiwaniu jesieni, na którą wybrali się uczniowie klasy I-III. Pogoda była wyśmienita, dlatego szybko znaleźliśmy kolorowe liście, szyszki , kasztany, żołędzie i wiele innych darów jesieni. Słuchaliśmy odgłosów przyrody, już nieco spokojniejszych niż latem. Spacerowaliśmy po lesie i rozpoznawaliśmy nazwy drzew i krzewów. Po powrocie do klas zrobiliśmy bukiety z liści i jesienne makiety lasu. Z kasztanów, żołędzi i szyszek powstały sympatyczne stworki, które przyjaźnie się do nas uśmiechają… Piękna jest nasza okolica nie tylko jesienią, dlatego powinniśmy dbać o porządek i pielęgnować jej piękno. Mając na uwadze to zadanie sprzątajmy okolicę i dbajmy o środowisko…

• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Trzeba wielkiego serca by kształcić młode umysły!”
Jak co roku, w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, święto polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Z tej okazji uczniowie klas młodszych przygotowali uroczysty apel, podczas którego zaprezentowali swoje zdolności wokalne i taneczne, natomiast uczniowie należący do koła polonistycznego w humorystyczny sposób przedstawili szkolną rzeczywistość ,,Jeden dzień z życia ucznia”.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i wręczyli pamiątkowe kartki. Nie zabrakło też życzeń od dyrektora szkoły, P. Mariusza Kamińskiego oraz zaproszonych gości.
Dzień Edukacji Narodowej minął nam w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy naszym uczniom, tym obecnymi i tym dawnym, za życzenia, kwiaty i pamięć.
Dyrektor i Pracownicy SP w Nowej Wsi Ujskiej

• Pasowanie przedszkolaków w Mirosławiu
15. października w przedszkolu w Mirosławiu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka połączona z Dniem Przedszkolaka. Dzieci przygotowały piękny występ. Były wiersze o pierwszych przedszkolnych dniach, piosenki o jesieni, brawurowo zatańczona cza- cza oraz instrumentacja utworów. Choć dzieci były przejęte, występ naprawdę się udał! Pan dyrektor czarodziejską różdżką przeniósł maluchów w świat prawdziwych przedszkolaków. Na zakończenie dzieci zostały nagrodzone upominkami. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku i wspólnego radosnego biesiadowania.
Wszyscy dobrze się bawili a fragment wiersza „Powiem wam coś jeszcze! Nie mówcie nikomu, że my się czujemy w przedszkolu jak w domu” był jak najbardziej na miejscu i wyrażał radość z bycia przedszkolakiem. Dziękujemy sobie wzajemnie za wspólne świętowanie.

• Pasowanie pierwszoklasistów
18 października odbyło się pasowanie pierwszoklasistów naszej szkoły. Odświętny strój i uroczysta atmosfera podkreślały wyjątkowość tego dnia. Po wcześniejszych przygotowaniach zarówno ze strony dzieci jak i rodziców wszystko nabrało szczególnego charakteru. Najmłodsi: Damian, Antonina, Jan, Michał, Kacper, Maria, Julita oraz Kaja zaprosili wszystkich do wspólnego świętowania.
W swoim programie artystycznym zaprezentowali wiersze o Ojczyźnie, o właściwym zachowaniu w szkole i otaczającej nas szkolnej rzeczywistości z całym jej bogactwem. Nie zabrakło też elementów muzycznych i tanecznych. To wszystko stało się przepustką do złożenia ślubowania i zapewnienia, że postarają się sprostać postawionym zadaniom. Wtedy już bez żadnych wątpliwości pan dyrektor dokonał pasowania zaczarowanym ołówkiem. Dzięki temu pierwszoklasiści stali się w pełni uczniami Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej. Na pamiątkę uczniowie otrzymali statuetki, legitymacje, prezenty od rodziców i kolegów. Miłym prezentem było również spotkanie przy stole. Pozwoliło ono spokojnie nacieszyć się i wzajemną obecnością i prezentami. Teraz jest czas, aby realizować podjęte zobowiązania i radośnie wypełniać szkolną codzienność.

• 18-22.10.2021r. Tydzień SuperMocy Uczniowskiej
I wystartowaliśmy na szczyt naszej góry! Dzięki garści inspiracji od p. Joanny Gadomskiej i wykorzystaniu kolorowych gazet, zaczęliśmy tworzyć naszą szkolną galerię postaci, których myśli i słowa motywują nas do działania – “Odkryj w sobie blask”, “Czego się można po mnie spodziewać? Wszystkiego!”, “Doceniam najdrobniejsze szczęście”! To jedynie nieliczne z haseł, które pomogą nam rozwinąć skrzydła. Zaś receptę na wiarę w siebie rozpisaliśmy wspólnie na tablicy wg rysnotek p.Anny Foks(#radoscuczenia).
W ramach tego projektu uczniowie wykonywali różne zadania. Na papierowych dłoniach określali, jakie dobre cechy mają do zaoferowania innym by móc tak, jak dłoń, podać drugiemu. W zaczarowanych słoikach znalazły się karteczki z charakterystyką kolegów z klasy. Czasem było trudno opisać kogoś, z kim jest się codziennie w szkole. Ale obdarowani byli mile zaskoczeni, że tak dobrze są postrzegani. Przesłaniem tych wszystkich działań było wyposażenie wszystkich w wiarę, że mamy moc i siłę do czynienia dobra, spełniania marzeń, realizowania planów i zmianę świata na lepsze.
Poznaliśmy też bohaterów opowiadań “Asy internetu i Teleturniej” – Rozsądnego i Uważną. Ich szkolne i internetowe perypetie wiele nas nauczyły ( m.in. zachowuję dyskrecję, eliminuję agresję, staram się być opanowanym, umiem prosić o pomoc ).
Podejmując kolejne wyzwania, pokonywaliśmy swoje słabości, łamaliśmy stereotypy i udowadnialiśmy, że potrafimy! Tworzyliśmy piramidy swoich priorytetów, gdzie najwyżej znalazły się wartości takie jak: przyjaźń, rodzina, zdrowie, rozwój artystyczny, silna psychika. Pracowaliśmy też z wirtualną tablicą padlet, redagując wpisy do szkolnego słoika motywacji.
A na finał TUS przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych niespodziankę! Przybyliśmy do obu oddziałów przedszkolnych z balonową piniatą, w której znalazły się buźki-emotki oraz motywatorki. Trochę było hałasu, ale i frajdy, gdy pękł balon i wysypały się prezenty! Później najmłodsi odwzorowywali buźki na balonach. Starsi zaś zmierzyli się przygotowanymi dla nich cytatami, które zostały zaszyfrowane pod postacią kodów QR. Mogli na przerwach bezkarnie korzystać ze swoich telefonów ( BYOD- Bring Your Own Device ), skanując kody. Chętnych do zabawy uczniów było mnóstwo- to przecież ich świat !
• Spotkała nas miła niespodzianka! Funkcjonariusze Dzielnicowi Posterunku Policji w Ujściu
odwiedzili nas z wynikami konkursu plastycznego pt.” Każy inny, ale wszyscy równi”, który miał rozwijać w nas postawę tolerancji i akceptacji. Wśród wyróżnionych znaleźli się nasi przedszkolacy i uczniowie: Lilianna Fąferek ( oddział przedszkolny w Mirosławiu), Zuzanna Przystasz ( kl.II ), Maria Grecka ( kl. VI ), Wiktoria Czerniak ( kl.VII ) oraz Marta Grajkowska ( kl.VII ). Dziękujemy funkcjonariuszom za organizację konkursu o tak ważnej tematyce i wręczone nagrody, a wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

• Warsztaty profilaktyczne „Cukierki”
W czwartek 21 października odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. „Cukierki”. Dzieci z klas I-III i przedszkola wysłuchały opowiadania związanego z tematem szkolenia. Uczniowie analizowali zachowania bohaterów, by dojść do wniosku, że „nie wszystko złoto, co się świeci”. Uzupełnieniem były dziecięce rysunki, które miały przypominać o bezpiecznym zachowaniu w różnych sytuacjach.