Mimo że nauczanie zdalne zajęło prawie cały drugi semestr, staraliśmy się pamiętać o ważnych narodowych świętach, jubileuszach i dniach, jak również dołączyliśmy do wielu ogólnopolskich akcji. Dzięki tym działaniom nie byliśmy bierni, nie poddawaliśmy się zwątpieniu z powodu pandemii, czuliśmy, że tworzymy jedność i prawdziwą wspólnotę przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej.

Nasze wiosenne działania:

LUTY 

 • 21.02 przypadał Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie naszej szkoły zaangażowani byli w działania konkursowe związane z tym świętem. Wszystko po to, aby podkreślić, jak ważny jest język ojczysty, jego poprawność i czystość. Klasy IV-V bawiły się przy tworzeniu “lepiejów”. Mistrzami w tej dyscyplinie zostali ex aequo Bartosz Grajkowski i Kacper Rajek. Starsi- kl.VI- zmagali się z językowymi łamańcami. Ich mistrzynią została Wiktoria Pławuszewska, zaś wicemistrzynią Martyna Suwary. Klasy VII- VIII przekładały tekst ” Pieśni świętojańskiej o Sobótce [Panna VI]” Jana Kochanowskiego. Tytuł Mistrzowskiego Tłumacza przypadł Irminie Koloniście z kl.8, której pieśń, widziana oczyma współczesnego nastolatka, najbardziej nas zaskoczyła! Wicemistrzem został zaś Paweł Grams (kl.7) – za najwierniejsze oddanie tekstu oryginału. Brawa dla wyróżnionych! Kolejny dzień poświęcony był dalszemu świętowaniu – realizowaliśmy quizy i zabawy dotyczące historii języka, bogactwa dialektów i tajników frazeologii. Oby ta dbałość o poprawność języka towarzyszyła nam na co dzień!

 • 26.02 – DZIEŃ DINOZURA – Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach i zachowaniach albo obejrzeć kultowy “Park Jurajski” , ale także porozmawiać o ich częściach ciała w języku angielskim.

 • W ramach działań rozszerzania kompetencji matematycznych -rozpisanych na każdy miesiąc- zaplanowano „Ułamkowy luty”. Jednym z zadań było zaśpiewanie piosenki o ułamkach do dowolnej melodii. Do tego zadania przystąpiły trzy dziewczynki: Maja z klasy 5 oraz Wiktoria i Martynka J. z klasy 6. Dziewczynki nagrały filmiki ze swoimi występami, którymi mogą się pochwalić zwłaszcza, że zadanie nie należało do łatwych. Brawo dla odważnych i uzdolnionych dziewczynek! Dziękujemy za wspaniałe występy!

MARZEC

 • 10 marca w budynku szkolnym w Mirosławiu odbył się międzyklasowy konkurs cichego czytania ze zrozumieniem. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy drugiej i z klasy trzeciej. Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęły się wychowawczynie oraz pani bibliotekarka. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego laureatami zostali: w klasie drugiej 1- miejsce Martyna Niemczyńska 2- miejsce Maja Chmiela 3 miejsce – Zuzanna Pawlus oraz wyróżnienie Adam Jankowski. W klasie trzeciej 1- miejsce Faustyna Kaźmierczak 2- miejsce Kalina Lipińska 3- miejsce Lena Dąbek oraz wyróżnienie Jeremiasz Bosak. Wszystkim uczniom gratulujemy!

 • Dzień liczby ∏ – 14 marca to imieniny liczby Pi. Datę wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. Liczba ∏ jest ściśle połączona z polem koła i długością okręgu. Związanych z nią jest wiele ciekawostek. Ciągle bite są rekordy w zapamiętywaniu jej rozwinięcia dziesiętnego. Rekordzista zapamiętał aż 70030 cyfr, których recytowanie zajęło mu ponad 17 godzin. W obchody Święta Liczby ∏ aktywnie włączyli się również nasi uczniowie. Pomysły były przeróżne i niezwykle zaskakujące! Wszystkim, którzy wzięli udział, serdecznie dziękujemy.

 • Dzień Świętego Patryka. Święto to jest szczególnie bliskie wszystkim Irlandczykom, gdyż św. Patryk był biskupem oraz patronem Irlandii, a 17 marca to dzień jego śmierci. My również, zagłębiając się w historię oraz irlandzkie legendy, zadbaliśmy o to, aby dzień ten był pełen szczęścia, radości oraz koloru zielonego. Staraliśmy się dotrzeć na koniec tęczy, realizując zadania związane symbolami tego dnia, a nasz garniec ze złotem, wypełniony niespodziankami sprawił radość przedszkolakom. W szkole zdecydowanie rządziły Leprechauny sprytnie rozwiązujące zagadki oraz zadania, za które otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

  Dużym zainteresowaniem uczniów klas 4-8 cieszył się także konkurs na zieloną stylizację. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka, zakładając coś zielonego, prześcigając się w dodatkach i ilości symboli przynoszących szczęście.

 • To już kolejny I Dzień Wiosny, który musieliśmy świętować w izolacji związanej z pandemią. I mimo trudności pragnęliśmy, aby ten dzień zawsze kojarzył się z zielenią nadziei, ożywieniem po zimie i dziecięcą zabawą. Piękno wiosny odnaleźliśmy w konkursowych kapeluszach, które przygotowali uczniowie kl.I-III. Zaś na nietypowy- bo w wersji online- escape room zaprosiliśmy wszystkich. Tajną misją było uwolnienie Pani Wiosny. która ukryła się gdzieś w budynku szkoły w Nowej Wsi Ujskiej…

  Wiosenne prace w ogrodzie – taki temat realizowała klasa druga w okolicach I Dnia Wiosny. Uczniowie poznali narzędzia przydatne w pracy w ogrodzie oraz zapoznali się z niektórymi sprzymierzeńcami- ptakami i owadami, którzy nam pomagają w walce ze szkodnikami. Końcowym etapem było poznanie budowy roślin cebulowych.

 • 21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Dziękujemy serdecznie naszym uczniom za dołączenie do akcji wsparcia dla osób z ZD – nosili kolorowe skarpetki dumnie przez cały dzień!

 • Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK”to akcja ogólnopolska, do której przystąpili uczniowie klas 5-8 naszej szkoły. Ma ona na celu pokazanie, jak czują się nasi uczniowie uczestniczących w nauczaniu zdalnym. Poprzez rysunek na dłoni ukazują między innymi swoją radość, smutek, tęsknotę oraz inne emocje związane z sytuacją w jakiej się znaleźli.

 • Historia Żywych Obrazów sięga XIX wieku. Zadaniem uczniów naszej szkoły było wykonanie fotografii odtwarzającej jedno z wybranych dzieł wielkich mistrzów malarstwa. Głównym celem było upowszechnianie wiedzy z zakresu historii sztuki przez nowoczesną prezentację połączoną z postępem technicznym oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i stosowanie kreatywnych rozwiązań. Galeria żywych obrazów to pomysł na nietypową naukę o sztuce i fotografii.

 • 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało w 2003 r. z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Tego dnia wspominaliśmy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii. Świętowaliśmy i my… Uczniowie klas IV-VI poznali na języku polskim biografię pisarza, ciekawostki z jego życia, słuchali fr. ,,Hobbita, czyli tam i z powrotem”, a także sprawdzili czy są hobbitem…!

 • Nie od dziś wiadomo, że znajomość języka obcego najlepiej sprawdzić w rzeczywistych warunkach, dlatego sala lekcyjna klasy 2 zamieniła się w szpital, a jej uczniowie w lekarzy, pielęgniarki oraz pacjentów. Uczniowie, utrwalając nazwy dolegliwości, bawili się znakomicie.

KWIECIEŃ 

 • 14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bezdomnych, jak i przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności. Ludzie bezdomni są wśród nas! Zwróćmy na nich uwagę i podzielmy się tym, co mamy – stąd kolejna akcja koła wolontariatu “Sieje się” naszej szkoły.

  Jesteśmy wdzięczni Wam, drodzy Uczniowie, jak i Waszym Rodzicom za to, że prośby o pomoc dla tych, którzy w swoim zagubieniu jej naprawdę potrzebują, nie pozostawiliście obojętnie. Odpowiedzieliście, po raz kolejny, dobrocią serc i wrażliwością. To dzięki Wam dołączyliśmy do akcji na rzecz Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar Markot i przekazaliśmy nasze wsparcie. W tych niełatwych czasach ograniczeń z powodu pandemii były obawy, że zbiorka może się nie udać- ale Wasz odzew przeszedł nasze oczekiwania! Przekazaliśmy środki higieniczne, żywność, produkty delikatesowe, jak i ubrania. Jeszcze raz dziękujemy za to, że potrafimy działać wspólnie dla dobra innych. Jesteśmy z Was dumni!

 • 19 kwietnia 1943r. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Aby uczcić pamięć powstańców z warszawskiego getta, uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej “Żonkile”. Klasy I-III wraz ze swoimi wychowawcami przygotowały kolaże fotografii, natomiast klasy starsze wzięły udział w lekcjach języka polskiego wg scenariuszy przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Klasy IV-VI pracowały w oparciu o film pt.” Będę pisać”, pokazujący przejmującą historię dwójki żydowskich nastolatków – Natana i Zosi. Najstarsi ( kl.7,8 ), dzięki 18-letniej “Alicji”, dowiedzieli się wiele o Muranowie- dzielnicy północnej, żywym pomniku getta. Po lekcjach członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami wręczali mieszkańcom Mirosławia i Nowej Wsi Ujskiej symboliczne żonkile. Niech łączy nas pamięć!

 • Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących dbanie o środowisko. W tym roku połączyliśmy siły przedszkolaków, którzy wrócili do szkoły oraz uczniów, którzy zostali w domu. Wszyscy mieli okazję przygotować kwiatek origami dla naszej planety w ramach rozwijania kompetencji matematyczno-przyrodniczych. A w myśl powiedzenia: “Śmieci mniej – Ziemi lżej” podczas spaceru przedszkolaki z Nowej Wsi Ujskiej zbierały śmieci przy drodze wzdłuż cmentarza. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i na odcinku 150 metrów zapełniły kilka worków oraz reklamówek śmieciami, które tam znaleźli. Brawa dla małych ekologów. Dodatkowo przygotowali oni również plakat. Dzień wcześniej temat segregacji śmieci został poruszony na zajęciach języka angielskiego, podczas których dzieci znakomicie radziły sobie z przygotowanymi zadaniami.

  Przedszkolaki z Mirosławia także poruszały ten ważny temat, a podsumowaniem ich działań były piękne prace plastyczne. Starsi uczniowie z klasy 3 pokazali nam, w jaki sposób dbają o środowisko, natomiast uczniowie klasy 7 wzięli udział w webinarze przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pt. “Lekcje z klimatem”. Pamiętajmy, aby o naszą ukochaną planetę dbać nie tylko od święta!

 • 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

  Na lekcjach języka polskiego w klasach IV- VIII uczniowie poznali historię powstania tego święta, były ciekawostki na temat książek, przypomnieliśmy sobie jak dawniej wyglądały książki, jak powstaje książka, kto wynalazł druk, co to jest E-book czy dlaczego warto czytać. Były także wypowiedzi na temat swojej ulubionej książki.

  W każdej klasie odbył się konkurs czytania ze zrozumieniem, a oto najlepsi czytelnicy: klasa IV- I miejsce zajęła Nadia Pańczak, II miejsce- Karol Pełechaty, klasa V- I miejsce zajęła Maja Jessa, II miejsce- Piotr Englot, klasa VI- I miejsce zajęły: Wiktoria Pławuszewska i Nikola Piechocka, II miejsce- Martyna Suwary, Mariusz Stawny, Wiktoria Rakowska, Anna Wrotecka, Marta Grajkowska i Franciszek Pełechaty, w klasie VII- I miejsce zajęła Alicja Westwal, II miejsce- Łukasz Szwemiński, a w klasie VIII- I miejsce zajął Paweł Jankowski, a II miejsce przypadło Weronice Staszak. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom, po powrocie do szkoły wręczymy Wam pamiątkowy dyplom.

  W ramach tego święta klasa druga omawiała lekturę “Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. Aby lepiej poznać treść książki uczniowie wykonywali zadania min. rozwiązywali quizy, krzyżówki, układali plan wydarzeń oraz wykonali ciekawe prace plastyczne dotyczące głównej bohaterki. Ostatnim etapem było zdalne obejrzenie przedstawienia w wykonaniu Teatru Baj Pomorski w Toruniu, które nam się bardzo podobało. Dlatego zachęcamy inne klasy do analizy lektury oraz do obejrzenia przedstawienia.

  W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. Zachęcamy do celebrowania tego święta z dobrą książką w dłoni!

 • Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zachęcaliśmy wszystkich naszych uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły oraz wszystkich naszych sympatyków do projektu “230 km na 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja”. W okresie od 1-3 maja mieli oni przebiegnąć, przejść, przejechać rowerem itp. dowolny dystans, korzystając przy tym z dowolnej aplikacji, a następnie umieść screen lub zdjęcie potwierdzające przebyte kilometry Połączyliśmy swoje siły z tej wyjątkowej okazji.

  Stworzyliśmy też film pokazujący zaangażowanie naszych najmłodszych – przedszkolaków- w obchody świątecznych dni z 1-3 maja. Było plastycznie, historycznie oraz sportowo.

  W klasie II sezon rowerowy rozpoczęty, a uczniowie w ramach rodzinnych wyjazdów poznają ciekawe miejsca w okolicy i podziwiają piękne krajobrazy! Przedszkolaki z Nowej Wsi Ujskiej fotografują zaś swoją miejscowość i tworzą album na jej temat.